Poslední čarodějnické procesy na Slovensku: jak probíhaly a kdo je v 18. století ukončil?

rubrika: historické články / zajímavosti, původně vyšlo: Lidové noviny - 1929, autor Pak.
Dnes večer bude na řadě míst při tradičním »pálení čarodějnic« jistě pořádně veselo. Skutečné čarodějnické procesy a následné upalování odsouzených žen ale žádnou zábavou nebylo. Článek z roku 1929 vás seznámí s průběhem posledních známých případů upalování čarodějnic na Slovensku.
Následující text pochází z roku 1929

Čarodějnice na Slovensku v 18. století.

Jak je usvědčovali a trestali.

Z počátku 18. století bylo soudů pro čarováni po celém Slovensku ještě plno. Soudilo se obyčejně studenou vodou: obviněnou vhodili na studenou vodu, plavala-li, byl to důkaz, že čaruje. To byla tak zvaná lázeň čarodějek a udržela se na západním Slovensku skoro do poloviny 18. stol. V roku 1728 koupali jednu ve Vrbové a protože »plavala jako dřevák« , upálili ji.

Štěpán Šándor (zemřel 1815 jako 62letý stařec) vypravuje v X. svazku svého r. 1808 vydaného Sokféle, jak jako chlapec byl ještě přítomen takové exekuci:

Bylo suché léto a obyvatelé nitranské župy to najednou začali připisovat čarodějnicím. Rychtář s vědomím plebána a služného schytal chudáky-babky z celé dědiny Molnoše a vlekli je k řece.

Na nejhlubší tůni Nitry kladli jednu po druhé na vodu a když se některá hned nepotopila, prohlásili ji za čarodějku a vsadili do župního vězení.

Nějakou dobu je tam drželi, pak je předvedli, přísně vyslýchali a ranami přiměli k rozmanitým přiznáním, že kdysi tomu, onomu děvčeti nějakým pověrečným prostředkem dopomohly k ženichu atd., až na konec chuděry samy asi věřily, že umí čarovat.

Pak nakladli hranici dříví, shora uvázali babky, prohlášené za čarodějnice, a beze všeho je upálili.

Roku 1703 měla zemplinská župa velký proces proti čarodějnicím, že prý na holém kopci u Lelesu s ďábly mají schůzky, s nimi hoduji a tanči. Byla mezi nimi i 40letá panna a ta zapírala, že by byla tancovala, že je už na to stará. A pan František Keresteš, notář župní, soudní zapisovatel toho procesu, k té výpovědi její připsal, že »s tou 40 let odleželou pannou už ani ďábel asi tancovat nechtěl«.

Teprve Marie Terezie vlastně udělala konec těm »čarodějnicím«.

Ve své Constitutio criminalis z r. 1769 hrdě píše: Nařídili jsme obecně hned při nastoupení vlády, aby takové soudy s čarodějnicemi a kouzelníky před vyhlášením rozsudku byly nám k nahlédnutí a případnému rozhodnutí předloženy.

A toto naše nejvyšší rozhodnutí mělo ten blahodárný účinek, že takové inkvisice se prováděly s pečlivostí a za naší vlády dosud ani jediný kouzelník, čaroděj nebo čarodějnice nebyla nalezena, nýbrž každý takový soud byl vyvolán buď nenávistným podvodem nebo hloupostí nebo bláznivostí.

Ovšem r. 1741 upálili v Krupině ještě dvě a v Horenicích v trenčanské 1743 docela šest čarodějnic.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1929, autor Pak.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
30. dubna 2022


Diskuze k článku „Poslední čarodějnické procesy na Slovensku: jak probíhaly a kdo je v 18. století ukončil?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.