Podnikání podle Henryho Forda: Jak dosáhnout úspěchu?

původně vyšlo: Lidové noviny - 1923, autor F. P. S.
Jsou hlavním cílem podnikání jen peníze, nebo by mělo jít o něco jiného? Jak ve svém podnikání zvládat krize i konkurenci? S tím se vám pokusí pomoci legendární americký průmyslník Henry Ford. Sami se můžete přesvědčit, zda jsou jeho rady podnikatelům z roku 1923 platné i dnes.


Účelem našeho podnikáni nemají býti peníze.

Pravidlo Američana Henry Forda zní asi takto:

»Muž, jenž vynakládá svou dovednost a vynalézavost, aby mohl dáti za dolar co nejvíce a nikoliv co nejméně, musí se dodělati úspěchu. Největší vadou je, že většina lidí pouští se do podnikání jedině proto, aby co nejvíce a co nejrychleji vydělali, což je velmi obtížné, poněvadž se chtěli zmocniti něčeho, co už náleží jinému.

Tak vzniká také obrovská soutěž. Tak je tomu nejen u jednotlivců, nýbrž i u celých národů. Prospívá jen ta země, která dává co nejvíce jiným, ať již prací nebo hmotou. Především je třeba přičinili se o to, aby klesaly ceny surovin.

Většina továrníků však věci nerozumí. Dají se prostě vypočítali výrobní cenu, připočítají pak prodejní náklad a zisk a čekají na kupce. My v Detroit jednáme jinak. Pátrali jsme po tom, čeho lidé nejvíce potřebují, a toho jsme jim chtěli dáti za dolar co nejvíce.

Výrobek měl býti dobrý a spolehlivý; proto jsem jedenáct let zkoušel, než jsem si byl jist, že nemohu udělati nic lepšího. A teprve tehdy začali jsme uvažovali, jak provésti svůj úmysl tak, aby se obecenstvu dostalo co nejvíce za dolar.

Vázne-li prodej, nenutíme obecenstvo ke koupi, snížíme ceny, a to obyčejně pod náklad výrobní. Svým lidem pak uložím, aby vyšetřili nové úspory a posud se to vždy podařilo. Čím více dáme za dolar, tím více máme kupců a čím větší výroba, tím více můžeme za dolar poskytnouti.«

— Na základě tohoto pravidla byl zbudován jeden z nejúspěšnějších podniků naší doby, jenž svou organisací dovedl opatřit celému světu laciný a výborný dopravní prostředek.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1923, autor F. P. S.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
16. června 2022


Diskuze k článku „Podnikání podle Henryho Forda: Jak dosáhnout úspěchu?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.