O teplých zimách, které před 100 lety trápily první lyžaře

původně vyšlo: Československý kurýr - 1926, autor neuveden.
Myslíte si, že podobně teplé zimy jako ta letošní v minulosti nebývaly? Článek z roku 1926 vám vysvětlí, jak vznikla řada mírných zim, které tehdy trápily první lyžaře a vyznavače dalších rozvíjejících se zimních sportů.


Proč máme tak časné jaro.

Mírnost letošní zimy stala se dnes, když zobecněly již úplně zimní sporty, předmětem pozornosti nejširších kruhů.

A opravdu předčila svou mírností všechny své válečné i poválečné předchůdce, hlavně v minulých již zimních měsících: listopadu, prosinci a lednu.

Její mírnost není však tok abnormální, jak se obecně tvrdí. V nepříliš staré minulostí nalezneme dvě zimy s podobně nízkými teplotami. Jsou to zimy 1915—16 a 1918—19. První vykazovala v uvedených měsících průměrně 1,9 stupňů tepla, při čemž leden byl dokonce ještě o 0.7 stupně teplejší než letošní, druhá průměrně s 2.9 stupni, s prosincem, jenž předčil letošní o 1.3 stupně tepla.

Zima 1913 předčí dnes průměrně letošní o 0.1 stupňů tepla. Po tehdejším lednu následoval ještě neobyčejně mírný únor a mírné jaro. Velmi mírné zimy přinesly také roky 1881—82, 1898-99 a 1912-13.

O příčinách těchto mírných zim slyšíme různé nemožné výklady. Vypravuje se o odchylkách golfského proudu, které podle důkazů vůbec neexistují, o chladných vlnách z Ameriky, které zmýlily se částečně ve své cestě a nebo dokonce o zesíleném ozáření vysokých vzdušných vrstev.

Co se týče studených vln amerických, umožnila nám bezdrátová telegrafie denní sledování průběhu počasí v celém severním Atlantiku a severoamerickém kontinentu. Tu dá se dobře pozorovali, jak studené proudy s temperaturou přibližně —10 až —20 stupňů se uvolňují u severoamerického východního břehu, pronikají pravidelně jihovýchodním směrem a smísíce se s teplým nad oceánem se vznášejícím vzduchem, přibírají postupně teplotu oceánu.

Přibudou-li pak tyto vlny k Azorům, mohou způsobili nanejvýš ochlazení z + 15 stupňů na + 12. Pustí-li se výjimečně západním směrem a přibudou po dlouhém proudění přes golfský proud k Britským ostrovům, působí tam přímo jako »teplé vlny«.

Naše studené vlny jdou vždy bud z Grónska, nebo — a to ty nejpůsobivější — z Ruska. Poslední vyvolávají obvyklé naše prudké zimy, jako na příklad mrazivou zimu 1923—24, zatím co grónské studené vlny oteplují se již značně na své cestě přes oceán a přinášejí nám obvyklé studeně-vlhké podnebí.

Oteplení vysokých vzduchových vrstev zesíleným ozářením, uvedené jako příčina mírné zimy, stane se naprosto neudržitelnou představou, uvědomíme-li si pouze, jak snadno naše atmosféra propouští sluneční paprsky. Atmosféra nemůže ve větších znatelných rozměrech přeměnili sluneční světlo v teplo a získává svou vlastní teplotu téměř jen ze zpětného tepelného záření země.

Okolnost, že v zimních územích nerušeným vysokým flakem, nacházíme ve výši teplejší vzduch než u země, vysvětluje se poklesem těžšího chladného vzduchu k zemi nejbližších vrstev, jenž děje se nerušeně při klidném počasí s vysokým tlakem.

Vzdor tomu je slunce a jeho paprsky pravým původcem mírných zim a našeho počasí vůbec. Rozhodujícím je při tom zvlášť působivé sluneční záření v rovníkových územích.

Jelikož nedostává se nám stále ještě materiálu o běžných přítomných poměrech slunečných paprsků v tropech, nemůžeme předurčiti přesně utváření zimy, jejího konce a jara. Nastavší přesmyknutí cirkulačního systému bývá však obvykle trvalé, takže nenastane již pravděpodobně opravdové zimní počasí.

Také přísloví: Zelené vánoce, bílé velikonoce, neuskuteční se vždy, jak dokazuje již jednou uvedená zima roku 1913—14, jejíž duben byl také velmi mírný.

Sami pověstní »Ledoví muži« v květnu zmohli se tenkráte jen na nepatrný pokles teploty. Nemusíme se tudíž nynějšími přechodnými mrazíky dáti oloupiti o naději na další pokračování krásného a mírného jara.


Původní zdroj historického článku:
Československý kurýr - 1926, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
15. března 2020


Diskuze k článku „O teplých zimách, které před 100 lety trápily první lyžaře“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.