Naše projekty: originální samolepky na stěnu Pieris.czmagazín Příroda.czobchod s plastikovými modely Plastikáče.czefektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Návod na superlepidlo z doby našich pradědečků

původně vyšlo: Česká hospodyně 1902, autor neuveden.
Potřebujete něco pevně spojit a nechce se vám utrácet za běžně prodávaná lepidla? Zkuste si podle návodu z roku 1902 připravit mimořádně pevné a odolné lepidlo s názvem Syndetikon, kterým s úspěchem lepili už naši pradědové.


Syndetikon (tmel)

Tmel jímž lze sklo, porcelán a j. pevně spojití se takto připravuje:

Obyčejné pálené vápno se uhasí a sice tím způsobem, že 100 částí vápna se v dřevěné neb hliněné nádobě s 20 díly teplé vody poleji. Pak se rozpustí 60 dílů melisového cukru ve 180 dílech vody, k tomu přidá se 15 dílů onoho hašeného vápna.

Ohřeje se to v železném hrnku na 75° C., postaví pak na stranu a po nějakou dobu se celá směs čas od času protřepe. Tím se větší část’ vápna rozpustí a potřebuje se roztok nechati několik dní státi, aby byl čistý a jasný a dá se slitím od sedliny odděliti.

Ve 225 dílech tohoto roztoku se 60 dílů roztlučeného klihu přes noc nechá nabotnati a druhý den za slabého zahřátí opatrně se rozpustí, aby se klih nepřipálil. Klih se při tom rozpustí a zůstane tekutým.

Odporučuje se vzíti ku přípravě syndetikonu jen nejlepší pozlacovačský klih, poněvadž na jeho jakosti upotřebitelnost syndetikonu závisí. Je-li tmel příliš hustý, přidá se o něco více roztoku vápna s cukrem, v opáčném případě něco více klihu a máme proto možnost syndetikon různým účelům přizpůsobiti.

Syndetikon tak pevně spojuje, že jsou jím scelené předměty pevnější než celé.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1902, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
15. ledna 2020


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Debata k článku Návod na superlepidlo z doby našich pradědečků


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2020 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: