Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Moskva po bolševické revoluci? Kdysi živé město se změnilo k nepoznání

původně vyšlo: Lidové noviny - 1920, autor neuveden.
Velká říjnová socialistická revoluce, která se v Rusku odehrála 7. a 8. listopadu 1917, bezpochyby ovlivnila celý svět. Jak se ale po převzetí moci Leninem změnil život běžných obyvatel Moskvy? Smutné svědectví o proměně atmosféry tohoto velkého města vám nabízí článek z roku 1920.


Bolševické Rusko.

O dnešní Moskvě podává slečna Isabella Carlierová v pařížském Journalu smutný obraz: Kdo toto město neviděl čtyři leta, vzkřikne úžasem; již nádraží budí dojem, jak by se vstoupilo na poušť.

Pusté a vymřelé jest nádraží, před kterým se kdysi hemžilo sta a sta vozů, kočárů a jiných dopravních prostředků, a potká-li se někdy drožka, bude žádati kočí za desetiminutovou projížďku jistě tři tisíce rublů. Z pětadvaceti tramvajových linii zbyly pouze dvě.

Blízké nádraží nabízí se tekutina, které se říká mléko, pak zde sedí hoši, prodávající bonbony, kousky cukru, cigarety, všechno za fantastické ceny. Velké bazary jsou vesměs uzavřeny.

Zato celé město jest jak jediný velký výroční trh. Na každém rohu prodávají se okurky, jablka, nasolené ryby, zvané vobla, které jsou velmi tuhé. Bývalý měšťák, šlechtic odprodává poslední kusy svého domácího nářadí.

Mnoho moskevských domů, jež byly stavěny ze dřeva, byly strženy na palivo. U obchodů, které jsou znamenány černým číslem na bílém štítu, zastavují se lidé, aby v hodinách kdy zboží dojde, mohli si na průkaz legitimace koupili pár bot, několik metrů látky a jiné věci.

Poněvadž jest nouze o papír, vychází též málo novin. Noviny nalepují se na návěštích a před nimi se kupí obecenstvo; neuslyšíte hlasité slovo, nikdo ani brvou nepohne! Vždyť je všechno možné.

V celé Moskvě panuje strach a zase strach. Sedláci za peníze ničeho nechtějí prodati a hlad všude pro tuto zimu straší.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1920, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
7. listopadu 2021


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.