Morče - skvělý zvířecí mazlíček, který rozdává radost již po staletí

původně vyšlo: Český hospodyně 1915, autor Ant. Všohájek.
Hledáte pro své děti nebo i pro sebe nějakého domácího zvířecího mazlíčka? Zkuste třeba morčata! Původ morčat, jejich vlastnosti a péči o tyto roztomilé zvířecí dobráčky vám přiblíží článek z roku 1915.


Morče, zapomenuté zvíře domácí

Morče, zapomenuté zvíře domácí, jest starým kulturním zvířetem, původu amerického, Holanďany v 16. století do Evropy přivezené. Jihoamerická »aperea« jest s nim příbuzna, ale ne totožna, máť větší úhel obličejový.

Morče je hlodavec, životem upomíná na králíka, hlasem na prasátko a proto Němci zovou jej »mořským prasátkem«. Maso jeho se ji, připomíná selátko pečené (s citronem v ústech se předkládá). Žere nejrozmanitější látky rostlinné, mrkev, zemáky, řepu, všeho druhu píci zelenou i suchou, zrní, se zálibou pije mléko.

Je to dobráček, hračka dětí, nekouše po nich a dá si lhostejně líbit i zlomyslné nakládání. Rádo si hraje, zejména s druhými morčaty a dovedou třeba l00krát za sebou jednou za druhým bez oddechu těsně při zdích obíhat po stáji.

Je velice čistotné, olizuje se samo a olizuje i drune, při čemž si pacičkama jako hřebenem napomáhá.

Chod jeho zdá se zvolný a spíše jako by poskakovalo, když ale je zle, teprve uviděli bychom pravou jeho mrštnost! V klidu leží na všech čtyřech, bříškem na zemi. Při žrádle dovede nezřídka pacičkama podávat si potravu do úst.

Je-li spokojeno, chrochtá si; v nebezpečí a rozčilení kvičí po způsobu prasátek. Nevzájem morčátka snáší se dobře až na to, že při krmení chce každé nejlepší místečko, stejně jako k odpočinku, uchází-li se 2 samečkové o 1 samičku, dovedou se i kousat, skřípou zuby, dupají na zem, bijí se zadními běhy, škrabou po sobě.

Samička vrhá 2—3krát do roka po 2, 3, 4 ba i 5 mláďatech vidoucích, které již po několika hodinách po porodu běhají již za svou matkou a druhého dne již počínají žrát i krmivo. 14 dní ssají a po 3 týdnech je matka, ostatně již po 14 dnech po porodu spářená, od sebe odmítá.

Jak vřelá byla láska matčina k mladým, tak lhostejný je k dětem svým sameček, ba některý je i tak zlý, že je dovede i sežrat. Proto pozor na něj!

Po 5—6 měsících dospívají a páří se již. V 8—10 měsících jsou úplně zrostlí. Dobře-li se s nimi zachází, vydrží 6—8 roků, kdy je přirozená smrt sklesti.

Kdo se s morčetem zabývá, ochočí jej neobyčejně, žere mu z ruky, dá se od ně chovat, ale cizích se přece jen bojí. Když dostane žrát, je všude spokojeno. Zvyká rychle na nové poměry a miluje celý svět.

Oproti mokru a zimě je choulostivo a může ho nepřízeň zimy a vlhka zničiti. Bývá tříbarevné, zřídka jednobarevné, má štětinky k tělu přilehlé; stává ale i odrůda angorská (na našem obrázku prvé morče, to druhé zadnějši je morče obyčejné).


Původní zdroj historického článku:
Český hospodyně 1915, autor Ant. Všohájek.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
10. ledna 2020


Diskuze k článku „Morče - skvělý zvířecí mazlíček, který rozdává radost již po staletí“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.