Milujete poslech rozhlasových her a čtení na pokračování? V roce 1933 to byl propadák!

rubrika: historické články / fotografie, film, rozhlas a televize, původně vyšlo: Národní listy - 1933, autor hc.
Rozhlasové dramatizace a četba knih na pokračování dnes patří k oblíbeným stálicím vysílání řady rádií. Jak vám ale ukáže článek z roku 1933, tak před devadesáti lety to bylo právě naopak. Nejrůznější rozhlasové stanice se sice snažily svým posluchačům ve vysílání prezentovat zajímavé knihy, ale zájem o ně byl minimální.
Následující text pochází z roku 1933

Problém, jak přiblížiti radioposluchači literární dílo.

Čsl. rozhlas a jeho literární půlhodinky. — Pokusy v Německu a Maďarsku.

V otázce literárních pořadů rozhlasu se neustále hledají nové cesty. A je nesporno, že při tomto hledání byly učiněny i pokusy, které naprosto zklamaly. V Německu byl kdysi učiněn zajímavý pokus, jak přiblížiti posluchačům — knihu.

Kniha byla zpracována v jakousi hru, resp. více scén, v nichž původní dialogy, napsané spisovatelem, byly ponechány. Tedy něco podobného dramatisaci, jakou jsme v poslední době viděli na divadlech (Zločin a pěst, Anna Karenina a pod.).

V rozhlase však se podobné „dramatisace“ knižních románů nepodařily. Nebylo to ani divadlo, ani kniha; proti tomuto způsobu „zpracování“ literárního díla protestovali sami spisovatelé, nakladatelé a — posluchači. Tedy tento pokus selhal.

Náš rozhlas volil jinou cestu. Cítil, že je jeho kulturní povinností seznamovati posluchače s našimi literárními plody a tu volil k tomu „literární půlhodinky“ v nichž jsou čteny charakteristické ukázky toho kterého díla, promluví se vždy několik slov o autorovi nebo autor sám promluví o sobě ve formě rozhovoru.

Jinak seznamuje posluchače s literárními novinkami občasným ohlášením toho, co právě vyšlo a co má na knižním trhu úspěch.

A jestliže to náš rozhlas nevyhrál na plných sto procent, přece jen možno říci, že velké většině posluchačů přišly tyto „literární půlhodinky“ vhod.

Jiný pokus učinilo nyní Maďarsko. Zde chtěl rozhlas přiblížiti širokým vrstvám knižní díla maďarských autorů a tak zavedl „četbu na pokračování“, každý den je do všech relací zařazena chvilka četby — kapitola za kapitolou.

Ale ani tento pokus se nezdařil. Literární dílo je takto rozkouskováno a kolik se najde posluchačů, aby sledovali tuto četbu pravidelně, vždy v tu a tu hodinu?

Tedy i tento, jistě zajímavý pokus selhal a zdá se, že maďarský rozhlas od něho co nejdříve upustí.

Literární pořad v rozhlase je problémem. Zvláště otázka, jak podchytili posluchačův zájem o krásnou prózu a verše. Zdá se, že ještě mnoho pokusů bude učiněno, nežli i tento obor rozhlasového programu se dostane do vyjetých kolejí.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1933, autor hc.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
13. října 2023


Diskuze k článku „Milujete poslech rozhlasových her a čtení na pokračování? V roce 1933 to byl propadák!“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.