Med: zázračný přírodní všelék, který pomůže každému

původně vyšlo: Lidové noviny - 1925, autor Ra.
Rádi si pochutnáte na kvalitním a pokud možno českém medu? V tom případě děláte dobře pro své zdraví. Článek z roku 1925 vám vysvětlí, proč je tento úžasný včelí produkt vhodný pro sportovce, novorozence i pro nemocné.


Med jako oživující prostředek.

Dr. Thomas prohlašuje v časopise The Lancet, že med je znamenitý prostředek k posílení svalstva a nervstva po vyčerpávající námaze.

Svaly totiž spotřebují při intensivní práci tři a půlkrát více cukru nežli v klidu, a cukr tento se nejrychleji dosadí podáním medu. Také činnost srdeční se dá velmi pěkně medem upravit, a za podráždění uklidnit.

V horečkách, kdy se zásoba cukru v těle rychle spotřebuje a kdy srdce je náchylno k náhlému ochabnutí, působí med často zázračně.

Med vykazuje velmi komplikované chemické složení a obsahuje hlavně jednoduché cukry, dextrin a rozmanité ústrojné kyseliny, jmenovité octovou, mravenčí, jablečnou.

V medu jsou obsaženy také nejdůležitější a nejúčinnější vitaminy, účinkující proti křivici a působící příznivě na vzrůst těla. Možno tudíž pokládali med za ideální potravinu neobyčejně rychle a lehce stravitelnou.

Požitý med se nikdy v žaludku ani ve střevách nerozkládá a nekvasí prostě proto, že se rychle vstřebá a nemůže býti bakteriemi rozložen. Proto by se doporučovalo podávali med kojencům a malým dětem; také chce-li se jim nějaký pokrm osladili, má se k tomu používali výhradně medu.

Jak je z uvedeného patrno, vyznamenává se med vynikajícími vlastnostmi výživnými a jest jenom litovali, že z neznalosti se ho u nás neužívá více.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1925, autor Ra.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
20. května 2022


Diskuze k článku „Med: zázračný přírodní všelék, který pomůže každému“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.