Kopřivy, levná a dostupná náhrada za drahou bavlnu

původně vyšlo: Šťastný domov - 1916, autor neuveden.
Zdá se vám bavlněné oblečení drahé? Jedna z možností ke snížení ceny oblečení je používat v textilním průmyslu místo bavlny levnější látku vyrobenou z kopřiv. Článek z roku 1916 vám o tomto nadějném materiálu prozradí více.


Kopřiva.

V minulých dvou létech prováděny péčí botanicko-fysiologického ústavu ve Vídni pokusy s kopřivou, jež daly tyto výsledky:

Kopřiva vyžaduje půdy vlhké, stinné a dusíkatými látkami hnojené. Takové půdy poskytují listnaté lesy podle řek v hojné míře, takže není potřebí hledati pro kopřivu půdu jinak vzdělávanou. To potvrdilo rozsáhlé pěstování kopřivy podle Dunaje v Uhrách, zejména u Komárova, ve víd. Pratru, Lohové a p.

Rakousko-Uhersko dováží ročně 200, Německo 450 mil. kg bavlny, ale spotřeba v Rakousko-Uhersku činí jen 100 mil. kg, z čehož 10% pochází z Malé Asie. Plocha lesů, které se u nás k pěstování kopřivy hodí, měří 400 mil. ha, což je dokonce více, nežli je potřebí, aby se celá potřeba bavlny uhradila.

Také výroba tkanin z kopřiv učinila značný pokrok. Bílé tkaniny kopřivové, různě vzorkované, mají úplně vzhled tkanin lněných a vypadají krásně i barevnými vzory potištěné.

Docílilo se i tkanin, při nichž úplně odpadl dříve nutný příměsek bavlny. Takové tkaniny osvědčují se dobře i na uniformy a ponožky. Obavy, že nebudou tkaniny dosti teplé, odstraněny novým způsobem tkaní.

Jsou již po ruce z kopřiv motouzy, šňůry, provazy, výšivky, prádlo, operační pláště a dokonce i punčošky Auerových hořáků.

Kromě toho lze listí zužitkovati jako píci i lidskou potravu, která obsahuje značné množství látek dusíkatých. V Německu vyrábí z kopřiv jedna továrna caky.


Původní zdroj historického článku:
Šťastný domov - 1916, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
5. července 2020


Diskuze k článku „Kopřivy, levná a dostupná náhrada za drahou bavlnu“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.