Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Je poledne jediný správný čas k obědu?

původně vyšlo: Česká hospodyně 1911, autor neuveden.
Myslíte si, že obědvat se má v pravé poledne? Historický článek z roku 1911 vám ukáže, že správný a tradiční čas k obědu není tak jednoznačný, jak si možná myslíte.


Hodina k obědu.

Za dřevních časův bylo zálibou zasedati k obědu v noci, o čemž mezi jiným svědčí některé údaje bible. Tak na př. slavná pocta Baltazara, o níž Daniel mluví, odbývala se v noci; Šalomoun zase praví: »Blaze zemi, jejíž králové jídají v pravém čase.« Který tedy ten pravý čas?

Zdání o tom jsou rozdílná. Ve věku XIV. obědvali králové francouzští o 8. hodině z rána; za časův Filipa burgundského říkávalo se: »Vstávej v 5 hod., obědvej v 9, večeř v 5, jdi spat v 9 hodin a budeš žiti 99 let.«

Za panování Jindřicha IV. a Ludvíka XIV. zasedalo se k obědu o hodině 11., za Ludvíka XV. o .2. hodině. V časích Jindřicha VIII, snídalo se o 7. a obědvalo o 10. hodině.

Královna Alžběta sedala k obědu o 11. hodině dopoledne a večeřela mezi 5. a 6. hod. večerní, v kteréžto době nyní počíná se oběd v Anglii.

Ve Francii platila dosud hodina 6. za čas k obědu; ale zvyk ten již se tak nezachovává, neboť větší domy píší na zvacích lístkách: un quart ďheure de grace pour les dames.

Ve Východní Indii panuje zvyk, zasedat ke stolu teprv půl hodiny po západu slunce.

V Němcích až do francouzské revoluce obědvalo se povšechně o hodině 12., a teprve v pozdější době počala se doba obědu prodlužovati. U nás jest doba obědu od 12. až do 3., a to řídí se dle stavu a zaměstnání.

Z toho všeho vyplývá, že oběd nemá pravé hodiny, a nejlepší zdá se v tom ohledě zdání jistého filosofa, který otázán, kdy nejlépe obědvati, dal v odpověď: »Pro boháče, kdy mají chut, a pro chudé, kdy mají co jíst.«


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1911, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
22. října 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.