Naše projekty:   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   magazín Příroda.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Jak se z evropského vrabce stal úhlavní nepřítel Ameriky

původně vyšlo: Epocha 1905, autor —s.
Před několika lety byl u nás vrabec domácí vyhlášen jako Pták roku. Jak vám ukáže článek z roku 1905, tak tehdejší Američané by s takovým pozitivním hodnocením tohoto drobného ptáčka jistě nesouhlasili. Místo toho se naopak všemi silami snažili s vrabci bojovat.


Vrabci v Americe.

Náš nejobyčejnější pták, vrabec, byl přivezen do Severní Ameriky dost pozdě, teprv r. 1851 z Anglie; od té doby se tam však rozmnožil tak úžasnou měrou, že se mnohým krajinám stal pravou trampotou.

Přímá i nepřímá škoda, kterou tam vrabci působí, dostupuje takové výše, že vlády mnohých států vydávají ročně veliké summy na jeho ničení; státy Michigan a Illinois vyplatily v letech 1887—1895 jen na premiích na tento účel 127.000 Doll, aniž by tam však bylo jen poněkud znatelné zmenšení počtu vrabců.

Americké občanství působí na vrabce as podobně jako na přistěhovalce lidského; činí jej podnikavějším a výbojnějším. Je li u nás vrabec znám co rváč mezi ptáky, stal se v Americe pravým revolucionářem.

Všechna hnízda a budky ostatního drobného ptactva zabírá pro sebe; ta, která nemůže přímo potřebovat, trhá, a material z nich užívá na stavbu příbytku vlastního. Mláďata vyvádí až sedmkrát do roka.

Jakožto jediný prostředek vhodný pro částečné vyhubení obtížného tohoto hosta a udržení tamního drobného zahradního ptactva doporučují proto soustavné ničení jeho hnizd s vajíčky a mláďaty.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1905, autor —s.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
11. června 2020


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Debata k článku Jak se z evropského vrabce stal úhlavní nepřítel Ameriky


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2020 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.

 Naše další projekty: