Jak přišla Venuše Mélská o své ruce?

rubrika: historické články / zajímavosti, původně vyšlo: Národní listy - 1931, autor neuveden.
Venuše Mélská je známá starořecká socha, kterou dodnes můžete obdivovat v muzeu Louvre v Paříži. Proč ale tato socha bohyně Afrodity nemá ruce? Článek z roku 1931 vám připomene zapomenutou dobrodružnou událost, při které k ulomení rukou legendární mramorové krásky došlo.
Následující text pochází z roku 1931

Proč je Venuše Miloská bez ramen?

Žádné dílo antického sochařství není tak známo a podivováno jako Venuše Miloská. Každému diváku se při pohledu na sochu mimoděk vnucuje otázka, proč nemá rukou.

O otázce se také nejednou diskutovalo v tisku. Nyní konečně po dlouhých historických badáních rozřešil francouzský kulturní historik Vergniol tento problém.

Vergniol konstatuje především, že socha byla francouzskými námořníky — uloupena. Antickou sochu objevil, jak známo, jeden rolník a ten chtě! umělecké dílo zpeněžit. Francouzský námořní důstojník Dumont d’Urville byl pohledem na sochu okouzlen, avšak neměl těch 1200 franků, které sedlák požadoval za sochu. Důstojník odjel proto do Carihradu, aby přiměl vyslance markýze de Riviera ke koupi sochy. S atešém do Marcellusem vrátil se pak d’Urville na Milos, aby sochu získal.

Ve chvíli však, kdy se blížili přístavu, shlédli, že několik mužů, hodně divoce vypadajících, odváží sochu na člunu k sídlu prince Morusiho, který rovněž o soše zvěděl a hodlal jí použít jako ozdoby svého serallu.

D'Urville pochopil, že by socha byla pro Francii ztracena, kdyby se dostala do vlastnictví princova. Poručil tedy ihned dvaceti námořníkům, aby v člunech dostihli loďku, na níž vezena socha a této se zmocnili.

Rozkaz byl vyplněn. Námořníci přivlékli sochu na francouzskou válečnou loď, avšak při vybalení z prostěradla se shledalo, že soše chybí ramena. Snad při půtce byla ulomena a zmizela v hlubině moře...

Z tohoto „lupu“ sochy vznikl později spor, který byl urovnán tím, že rolníku, nálezci sochy, bylo vyplaceno 6000 zlatých franků a knížeti ostrova 7000 piastrů. Největší odměny se však dostalo vyslanci de Rivierovi tím, že byl povýšen do vévodského stavu.

Pocty té dostalo se mu poté, když v Louvru zjistili v nalezené soše jednu z nejkrásnějších a nejcennějších památek starořeckého sochařského umění.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1931, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
7. října 2021


Diskuze k článku „Jak přišla Venuše Mélská o své ruce?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.