Fotografování mraků
Fotografie oblak nedařívá se při obyčejných exposicích krajinářských, a to z té příčiny, že se od oblak odráží mnohem více světla než od ostatní krajiny. Proto bývají oblakové partie přepáleny, exponujeme-li tak dlouho, aby krajina byla dostatečně propracována.
Zdar oblakových fotografií zabezpečíme si tím, že před objektiv položíme žlutou desku skleněnou, přesně rovnoběžně broušenou. Avšak nebývá snadno, nalézti sklo příhodné barvitosti, neboť stupeň barvy závisí na rozličné světlosti oblak a měl by vlastně býti pro každý případ jiný, což. by vyžadovalo značný výběr rozmanitých skel.
Lacinou náhradou skel jest plochá nádobka, naplněná roztokem dvojchromanu draselnatého, jehož barvu na žádaný stupeň co nejsnadněji upraviti můžeme. Americký meteorolog A. J. Henry zřídil si přístroj laciný a přece účelný. Z korku upravil si prsten, jejž zatmelil mezi dvě skla, přesně do rovnoběžna broušená.
Malým otvorem v korkovém prsténci naplňuje se plochá dutina tekutinou, načež se obor malou zátkou ucpe. K upevnění této nádobky mu posloužila deska korková, do pola tak vykrojená, aby se na objektiv nasouvnouti dala, s druhé pak strany opatřená čtyřhranným výřezem pro nádržku dvojchromanu.
Výsledky četných pokusů s fotografováním oblohy líčí se za velmi zdařilé. Poněvadž pak celý přístroj jest prostičký a laciný, doporučuje se jeho užívání zvláště oněm amatérům, kteří se zabývají fotografováním krajin.
témata článku:
Diskuze k článku „Jak pořizovat efektní fotky mraků? Zkuste trik dávných fotografů z roku 1895“