Naše projekty: originální samolepky na stěnu Pieris.czmagazín Příroda.czobchod s plastikovými modely Plastikáče.czefektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Diabolo - hra, která se stala vášní už našich prababiček a pradědečků

původně vyšlo: Světozor 1907, autor neuveden.
Zkoušeli jste někdy ovládat diabolo a bavilo vás to? Jak vám ukáže článek z roku 1907, tak propadnout hraní s diabolem dokázali už i naši dávní předci.


„Diabolo“ — co je Diabolo?

Nová hra, vlastně nově vzkříšená, která jako novinka cejchu čistě pařížského dobývá si důrazných práv ve sportovním světě a hrozí státi se ponenáhlu zase opravdovou epidemií, na venek zdánlivě zcela neškodná hříčka.

Dvě plechové duté koule, spájené k sobě asi jako přesýpací hodiny svými hroty a vespod opatřené gumovými kroužky — toť „diabolo“ nebo pařížsky ,,Ie bon diable“.

Tento ďábel balancuje se dalším přístrojem, dvěma hůlkami, spojenými dlouhou šňůrou, bez ustání sem tam — anebo, jsou-li hráči dva, do výšky vrhány a zachycovány oněmi hůlkami „baquettes“ s gracií větší neb menší, jak komu dána anebo výcvikem dosažena.

Jest prý to zároveň cvičení přímo zdravotní, a tak možno se zase těšiti, že rozšíří se tak jako před sto lety, kdy podle tehdejších bájených i tištěných dokladů hra „diabolo“ stávala se nezbytným zaměstnáním i cestou k oltáři po boku vytouženého anděla. (!)


Původní zdroj historického článku:
Světozor 1907, autor neuveden.



datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
22. prosince 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.





Debata k článku Diabolo - hra, která se stala vášní už našich prababiček a pradědečků


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2020 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.



Naše další projekty: