Brno a psi: překvapivá proměna města po vzniku republiky

rubrika: historické články / životní prostředí, příroda a zemědělství, původně vyšlo: Lidové noviny - 1923, autor Br.
Rozpad Rakousko-uherské monarchie a vznik samostatného Československa přinesl do života našich předků celou řadu proměn a novinek. S jednou nečekanou změnou života v Brně k lepšímu vás seznámí článek z roku 1923.
Následující text pochází z roku 1923

Pes, věrný strážce.

Brno se zřejmě mění. Pozorujeme to stále určitěji a nejsou to jen veliké změny politické, národní, hospodářské a stavební.

Tvář Brna mění se i v drobnostech, na pohled málo patrných. Všimli-li jste si už třeba, že v Brně ubylo v posledních letech těch Voříšků, Čoklů, Puntíků, Broků, Bobků, Amorů, Amidorů a Azorů?

Na mou věru, neběhá jich tolik ulicemi, kolik jich bylo za našich studentských let, a také na předměstích jich zřejmě ubylo. Městský nalezinec psů na jatkách nebývá už stále tak obsazen a ku podivu, vyskytne se v něm časem už vzácnější pes, po němž se opravdu jeho majitel shání, a nalezna jej, vítá ho se slzami i radosti v očích.

Brněnské ulice oživují psi vzácnějších a vzácných odrůd, pro něž má chodec ne hůl a slovo šeredné, ale pohled podivu a zalíbení. Brno, vzrůstající a mohutnějící, má své koňské dostihy a má také své pěstitele psu.

Tak vidíte v Brně zhusta doggy, dobrmany, krátkosrsté ohaře, německé ovčáky, skotské terriery, airedale-terriery, pointery, lovecké psy a ovšem také psy policejní, pěkné exempláře, které dělají čest svým majitelům.

Změna Brna po této stránce je několikaleté dílo Klubu pěstitelů policejních a ušlechtilých psů. Brno i ostatní veřejnost bude míří zítra a pozítří příležitost viděti podívanou dosti vzácnou: výstavu ušlechtilých psů.

V rámci Brněnských výstavních trhů uspořádána bude na dvoře obchodní akademie tato výstava, která je tím význačnější, že je prvním velkým českým podnikem toho druhu na Moravě.

Brněnské trhy oživuje stálý cvakot a rachot strojů vystavených na stadionu k podivu i ke koupí a občasné zahlaholení dvojí skupiny krásných věžních zvonů. Od zítřka přibude k tomu halasu veselý a různohlasý štěkot psů. kteří se budou ucházeti o pozornost a vynutí si jistě podiv i pochvalu.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1923, autor Br.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
21. srpna 2020


Diskuze k článku „Brno a psi: překvapivá proměna města po vzniku republiky“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.