Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Kolik by stála a jak dlouho trvala cesta na Měsíc vlakem?

původně vyšlo: Česká hospodyně 1901, autor neuveden.
Napadlo vás někdy, za jak dlouho by se dalo na Měsíc dojet vlakem a kolik by stála jízdenka? Článek z roku 1901 na tuto zvláštní otázku zná odpověď.


Co stojí cesta do měsíce.

Měříme-li vzdálenost měsíce (56 000 mil) loktem hvězdářským, jimž je vzdálenost slunce od země, připadá nám cesta do měsíce, jako bychom šli pouze za humna.

Kdybychom se tak rychle jako světlo pohybovati mohli, dostali bychom se na měsic za 1 a půl sekundy. Než to není přirovnání případné a proto porovnejme vzdálenost měsíce s rychlostí jízdy našich rychlovlaků.

Kdyby nejrychlejší evropský vlak, jezdící mezi Vídní a Berlínem, jel na měsíc nepřetržitě, potřeboval by k tomu plných 7 měsíců a kdyby se platil jen haléř za 1 km. stál by lístek na měsíc 4000 K.zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1901, autor neuveden.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
18. října 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Debata k článku Kolik by stála a jak dlouho trvala cesta na Měsíc vlakem?


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: