Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Recepty našich prababiček na domácí medovinu a víno

původně vyšlo: Hvězda čsl. paní a dívek 1929, autorka Maruška.
Máte rádi medovinu, nebo byste raději ochutnali domácí víno z lipového či bezového květu, hrušek nebo šípků? Na to vše pro vás máme původní historické recepty z roku 1929.


Výtečná medovina.

Tento zdravý a osvěžující nápoj připravuje se následovně: do velkého kamenného hrnce nalijeme asi 10 l vody a do ní rozmícháme dobře půl kg pravého včelího medu, načež směs zahřejeme na teplotu dojeného mléka, přidáme trochu pivních kvasnic a necháme v otevřeném hrnci zakvasiti; hned po zakvašení (1 den) naplníme medovinou silné láhve, dobře zazátkujeme, převážeme a dáme do chladna.

Již za týden hodí se k piti, silně šumí a je velice lahodná.

Víno z lípového květu.

Svaříme 7 litrů vody s 1 a půl kg cukru a do úplně vychladlé směsi přilijeme čtvrt litru dobrého vinného octa, plnou hrst lípového květu, ze 2 citronů šťávu a kůru z 1 citronu, zamícháme a dáme 24 h, do chladné místnosti; potom procedíme a čistou tekutinu necháme 5 až 7 dní na slunku kysati. Potom stáhneme do láhví a dobře zazátkujeme.

Chutná dobře.

Víno z bezového květu

dělá se právě tak.

Víno z hrušek.

Šťavnaté, sladké hrušky se rezstrouhaji, šťáva se procedí a dá do nádoby, nejlépe do soudku, nádobu neuzavíráme, jen přikryjeme plátnem, aby se nenaprášilo; po 2—3 dnech, když víno se utiší, doplní se nádoba a nechá 5—6 týdnů dobře uzavřená ležeti.

Potom stáčíme do láhví, velmi dobře uzavřeme, zalijeme voskem a ještě motouzem ovážeme. Když dáme ke 3 dílům hruškové šťávy, 1 díl malinové šťávy, necháme dobře vykysati a pak aspoň rok odležeti, nepění sice, ale chutná jako šampaňské.

Víno ze šípků.

Zralé šípky rozkrájíme na půlky, sušně a stopky odstraníme; uvaříme na 1 kg šípků 2 l vody s 1 kg cukru a do úplně zchladlé tekutiny vsypeme šípky a dáme 3 měsíce na patřičné místo kvasiti. Šípky se takto i 3krát dávají na víno.


Původní zdroj historického článku:
Hvězda čsl. paní a dívek 1929, autorka Maruška.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
23. října 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.