Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Jedinečný pohled na Vatikán z ptačí perspektivy z roku 1905

původně vyšlo: Světozor 1905, autor neuveden.
Vatikán - sídlo papeže a pro miliony lidí mimořádně důležité místo na mapě světa. Článek z roku 1905 vám ho ukáže a popíše tak, jak ho v té době mohli vidět pouze ptáci a ti nejodvážnější piloti prvních létajících strojů.


Pohled na Vatikán.

Vynález balonový v době nové odhaluje nám také netušené perspektivy -poprvé ve vývoji lidském — od báječného Daidala, jenž se synem svým Ikarem na umělých křídlech vznesl se nad zemi — popřáno člověku popatřiti i na nejvyšší předměty země, umělé i přirozené, věže chrámové a hory, s bodu vyššího než ony, s perspektivy, již nazýváme ptačí.

Naprosto nový, ohromující, nikdy netušený svět otevírá se tak oku lidskému, veškeré předměty mají zde tvar a polohu zcela jinou, než jak jsme uvykli je vídati — groteskné střídá se s grandiosním. A vynálezem ještě modernějším, fotografií, podaří se zachytiti pohled s perspektivy té, se strany naprosto nové, což tvoří často nepochopitelně změněný obraz předmětu toho.

Tak náš zajímavý obraz římského Vatikánu s perspektivy ptačí jest takovým pohledem vskutku kuriosním. Vidíme zde náměstí Svatopetrské, jehož severní a jižní stranu tvoří proslulé kolonady Berniniho, vystavěné r. 1667, sloupové síně, 17 m. vysoké, obkličující dvěma oblouky rozsáhlé náměstí a skládající se z 284 slouplů, tvoříce tak širokou, trojnásobnou krytou cestu.

Dále vidíme uprostřed náměstí obelisk cirku Caligulova, a po jeho stranách dvě krásné fontány. Na západní straně náměstí vidíme velkolepý chrám sv. Petrský, nejrozsáhlejší a nejcennější na světě, pokrývající plochu 15.160 čtver. m., skvělé dílo celých věků, důstojné ceny 235 millionů franků, obrovský pomník moci papežské ve středověku, duševní výtvor a pečeť velikosti Rafaela a Michelangela, s kopulí největší na světě, sklenutou do výše 112 metrů, a s nesmírným bohatstvím1 architektury, maleb a soch uvnitř.

Přímo vedle chrámu v pravo vidíme palác Vatikánský, sídlo papežské, pravou klenotnici umění antického i renaissančního, s drahocennou bibliotékou a archivem — dozadu pak táhnoucí se nádherné zahrady vatikánské, kdežto na pravo od Vatikánského, paláce vine se řada paláců a domů až ku grandiosnímu Andělskému hradu, na obraze našem již neviděnému.

Celkový pohled náš s této strany, „ptačí perspektivy“, ač skoro jako na dosáhnutí rukou, působí dojmem triumfalným, velebným údivem každého naplňujícím.


Původní zdroj historického článku:
Světozor 1905, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
15. října 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.