Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Jak se lidé na Moravě dokázali bavit
původně vyšlo: Světozor 1905, autor neuveden.

Morava - země vína a písní. Se špetkou moravských tradic vás seznámí článek z roku 1905.


Z lidového humoru moravského

Rázovitý obrázek ze života lidu slováckého u Uherského Hradiště, kdy veškerá děvčata a ženy nafintěné do svých svátečních fěrtůšků i šatků, a šohaji i muži do parádních vest a bílých košil netrpělivě na dvoře chalupy vyčkávají ustrojení těch osob nejvážnějších, bez nichž se slavnost nemůže obejiti.

Nu a tak vypomáhají si obřadně navzájem — ženské obklopí mužského a pomáhají mu při holení, natírajíce mu s komickými ceremoniemi obličej mýdlovou pěnou, jiné zase přidržují už oholenému před obličejem zrcadlo, kdežto na schodech zase dva šuhajové cidí botky dvěma děvčiskům; kousek lidových obřadů s důstojnou starobylou tradicí.

A potom nastanou hody, ty pravé slovácké hody, kde teče plnými proudy domácí víno i gořalenka, buď doma v chalupě, nebo na dvorku a humně, nebo na vinné búdě, kde na kantnýřích z trámů svorně odpočívají a na své vyprázdnění čekají sudy vína révového, jabčáku, nebo slivovice, třešňovice a jiných domácích lihovin a odkud dlouho do noci zaznívá veselá píseň národní, výskot a pokřik bujné chasy, a kde ohnivý temperament slovácký teprve pod „duchnou“ a „poduškami“ se stiší.

Jeť slovácký kraj moravský zemí vína a písně — bez toho nebylo by tam věru už lze žiti!původ historického článku:
Světozor 1905, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
10. října 2018Debata k článku 'Jak se lidé na Moravě dokázali bavit'
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting, Aplus Hotel - levné ubytování v Praze

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.