Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Jak se lidé na Moravě dokázali bavit

původně vyšlo: Světozor 1905, autor neuveden.
Morava - země vína a písní. Se špetkou moravských tradic vás seznámí článek z roku 1905.


Z lidového humoru moravského

Rázovitý obrázek ze života lidu slováckého u Uherského Hradiště, kdy veškerá děvčata a ženy nafintěné do svých svátečních fěrtůšků i šatků, a šohaji i muži do parádních vest a bílých košil netrpělivě na dvoře chalupy vyčkávají ustrojení těch osob nejvážnějších, bez nichž se slavnost nemůže obejiti.

Nu a tak vypomáhají si obřadně navzájem — ženské obklopí mužského a pomáhají mu při holení, natírajíce mu s komickými ceremoniemi obličej mýdlovou pěnou, jiné zase přidržují už oholenému před obličejem zrcadlo, kdežto na schodech zase dva šuhajové cidí botky dvěma děvčiskům; kousek lidových obřadů s důstojnou starobylou tradicí.

A potom nastanou hody, ty pravé slovácké hody, kde teče plnými proudy domácí víno i gořalenka, buď doma v chalupě, nebo na dvorku a humně, nebo na vinné búdě, kde na kantnýřích z trámů svorně odpočívají a na své vyprázdnění čekají sudy vína révového, jabčáku, nebo slivovice, třešňovice a jiných domácích lihovin a odkud dlouho do noci zaznívá veselá píseň národní, výskot a pokřik bujné chasy, a kde ohnivý temperament slovácký teprve pod „duchnou“ a „poduškami“ se stiší.

Jeť slovácký kraj moravský zemí vína a písně — bez toho nebylo by tam věru už lze žiti!zdroj historického článku:
Světozor 1905, autor neuveden.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
10. října 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Debata k článku Jak se lidé na Moravě dokázali bavit


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: