Naše projekty: originální samolepky na stěnu Pieris.czmagazín Příroda.czobchod s plastikovými modely Plastikáče.czefektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Historický recept na sladké bramborové pečivo

původně vyšlo: Česká hospodyně 1901, autor neuveden.
Máte chuť na něco dobrého? Máte pro vás recept z roku 1901 na sladké pečivo z brambor.


Velmi dobré pečivo bramborové.

Letos urodilo se tolik brambor, že neví se co s nimi a bude snad vítán recept na bramborový chléb; neboť žito dá se do druhého roku uschovati, ale brambory nikoli.

Vezme se 1 kg mouky, z níž se asi dvě malé hrstě ponechají na podmoučnění a dáme na necičky a přidáme k tomu kvásek z trochy mléka, cukru a 2 dkg kvasnic. Mezi tím, co kvásek kyše, necháme v hrníčku kousek másla rozpustiti, přidáme 2 vejce, pět kávových lžiček soli, šest kávových lžiček cukru a něco méně než ½ l mléka.

Na to se kvásek s trochou mouky zamíchá, a pozvolna zamísíme uvedené součástky zvolna do něho, vyndáme těsto na prkno, zamícháme do něho hrozinek a pět prostředně velkých, den před tím uvařených, rozstrouhaných bramborů jakož i mouky, kterou jsme zprvu zpět ponechali.

Těsto dáme konečně na pánev moukou posypanou a upečeme.

Známo jest též, že dá se obyčejný chléb se značnou přísadou brambor připravili a tak skoro stejně výživný jako ze samotné mouky.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1901, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
23. září 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Debata k článku Historický recept na sladké bramborové pečivo


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2020 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: