Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Co způsobily úplně první inzeráty vytištěné v novinách? Souboj na pistole a smrt vydavatele
původně vyšlo: Epocha 1911, autor J.B.

Dnes novinovou inzerci pomalu už ani nevnímáme. Když se ale v novinách objevily první inzeráty, byla reakce veřejnosti velmi bouřlivá. Více vám o tom prozradí článek z roku 1911.


První inserty.

Veřejná oznámení v časopisech jsou každému známa; málokdo však ví, že první inserty byly příčinou souboje se smrtelným koncem.

Původ svůj má insert ve Francii. Znamenitý novinář francouzský Emile de Girardin připadl na myšlenku, aby čtvrtou stranu svého časopisu „La Presse“ učinil zdrojem příjmu. Tam se mohl každý, zaplativ za otisknutí, obraceti přímo na obecenstvo, nabízeti zboží, hledat místo, atd.

To se některým jemnocitným novinářům zdálo urážkou a snížením tisku. Nejprudčeji útočil na Girardin-a Armand Carrel, redaktor listu „National“, který spojení žurnalistiky, s obchodem nazval hanbou.

Z toho se rozvinul tuhý boj v novinách, až došlo k souboji. Armand Carrel byl zasažen kulí z pistole Girardin-ovy; umíraje pravil: „Žijte blaze, pane; umírám bez hněvu“.

Tak začal inserát. Dnes by se bez nich neobešly žádné noviny, a některé bez insertů, vlastně bez peněz za ně, by ani neexistovaly.původ historického článku:
Epocha 1911, autor J.B.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
12. září 2018Debata k článku 'Co způsobily úplně první inzeráty vytištěné v novinách? Souboj na pistole a smrt vydavatele'
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting, Aplus Hotel - levné ubytování v Praze

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.