Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Jules Verne umírá...

původně vyšlo: Illustrovaný svět 1902, autor neuveden.
Francouzský spisovatel Jules Verne se již za svého života stal celosvětovou celebritou. Máme pro vás článek z roku 1902, který tehdy milovníkům jeho díla přinášel špatnou zprávu.


Jules Verne, spisovatel francourský

Kdož z nás byl by se aspoň jednou v životě nepokochal nějakou »verniadou«, jak po jejím zakladateli Verneovi slují ony knihy zpola zábavné, zpola vědecké, fantastické až do nemožnosti a přece zase na nejpřísnějších výzkumech založené?

Od r. 1863, kdy Jules Verne (nar. se r. 1828 v městě Nantes, studoval v Paříži práva, vědy přírodní a vydal několik prací dramatických), poprvé vydal svých proslulých »Pět neděl v baloně«, nepopřál oddechu mladému i starému čtenářstvu celého světa, lákaje je s sebou na cesty nejdobrodružnější, k měsíci, kolem měsíce, na tajemné ostrovy, do středu země, 20.000 mil pod moře, světem slunečním a do končin, jež jen největší fantasie lidská vymysliti může, bavě stále, poučuje a vzbuzuje zájem k nejdůležitějším otázkám přírodním.

Jules Verne jest snad ze žijících nejznámějším a nejvíce překládaným spisovatelem. Také do češtiny přeloženo mnoho a mnoho jeho děl. V poslední dobé dochází žalostná zvěst o jeho zdravotním stavu. Verne jest těžce churav, oslepl prý již téměř zúplna, tak, že jest se obávati nejhoršího.zdroj historického článku:
Illustrovaný svět 1902, autor neuveden.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
5. září 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Debata k článku Jules Verne umírá...


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: