Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Jules Verne umírá...
původně vyšlo: Illustrovaný svět 1902, autor neuveden.

Francouzský spisovatel Jules Verne se již za svého života stal celosvětovou celebritou. Máme pro vás článek z roku 1902, který tehdy milovníkům jeho díla přinášel špatnou zprávu.


Jules Verne, spisovatel francourský

Kdož z nás byl by se aspoň jednou v životě nepokochal nějakou »verniadou«, jak po jejím zakladateli Verneovi slují ony knihy zpola zábavné, zpola vědecké, fantastické až do nemožnosti a přece zase na nejpřísnějších výzkumech založené?

Od r. 1863, kdy Jules Verne (nar. se r. 1828 v městě Nantes, studoval v Paříži práva, vědy přírodní a vydal několik prací dramatických), poprvé vydal svých proslulých »Pět neděl v baloně«, nepopřál oddechu mladému i starému čtenářstvu celého světa, lákaje je s sebou na cesty nejdobrodružnější, k měsíci, kolem měsíce, na tajemné ostrovy, do středu země, 20.000 mil pod moře, světem slunečním a do končin, jež jen největší fantasie lidská vymysliti může, bavě stále, poučuje a vzbuzuje zájem k nejdůležitějším otázkám přírodním.

Jules Verne jest snad ze žijících nejznámějším a nejvíce překládaným spisovatelem. Také do češtiny přeloženo mnoho a mnoho jeho děl. V poslední dobé dochází žalostná zvěst o jeho zdravotním stavu. Verne jest těžce churav, oslepl prý již téměř zúplna, tak, že jest se obávati nejhoršího.původ historického článku:
Illustrovaný svět 1902, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
5. září 2018Debata k článku 'Jules Verne umírá...'
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting, Aplus Hotel - levné ubytování v Praze

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.