Naše projekty:   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   magazín Příroda.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Jak vytvořit hranatou mýdlovou bublinu a další triky s bublifukem

původně vyšlo: Zábavná věda 1890, autor Arthur Good.
Zkoušíte rádi zajímavé věci? Přinášíme vám historický návod z roku 1890 na hrátky s mýdlovými bublinami, které děti i dospělé jistě zabaví i dnes.


Proměny bubliny mýdlové.

Rozdělejte ve vodě teploty asi 15°R. dobré silné bílé mýdlo, proceďte tuto vodu hadříkem, aby očistila se od částeček mýdla nerozpuštěných, a přimíchejte do ní čistého glycerinu (as dvě třetiny množství vody mýdlové).

Potřepejte notně, aby obé dobře se smísilo, a umístěte nádobu na místě klidném tak dlouho, až uvidíte tvořiti se na povrchu tekutiny šedou kůru. Tuto kůru seberte a slejte čistou tekutinu do láhve, kterou ucpete; tím způsobem je možno zachovati ji na jak dlouho libo.

A s touto tekutinou můžete provésti několik snadných pokusů. Chcete-li vyfouknouti kulatou bublinu, použijete bud hliněné dýmky nebo stébla slámy, jehož konec rozdělíte na čtvero a ohrnete pod pravým úhlem, jak výkres náš okazuje. Můžete použiti i trubičky z papíru, na prst tlusté, kterou na konci rozdělíte jako u slámy. Touto trubičkou obdržíte někdy bubliny velikosti hlavy a zdobené barvami stkvěle doužkujícími.

Udělejte si nyní z tlustého drátu železného malý podstavec v podobě kruhu na třech nožičkách; pak můžete, když kruh smočen byl tekutinou glycerinovou, přiblížiti se dolním koncem bubliny, která tu uvízne a zůstane zde, ovšem při úplném klidu, seděti dosti dlouho, aniž by splaskla.

Uděláte si ještě druhý kruh s drátěnou násadou, který jako spodní kruh má as 7 cm v průměru ; navlhčivše tento kruh tekutinou glycerinovou přiblížíte se s ním shora k bublině ; uhlídáte, jak přilne ihned i ke kruhu svrchnímu, a zvedáte-li tento, promění se bublina ve tvar válcovitý.

Válec nabude opětně podoby koule, snižujeme-li postupně ruku, a nic není zvláštnějšího, nežli pozorovati bublinu mýdlovou, která nabývá dvou různých tvarů měřických, jako by byla z hmoty měkké.

K pokračování v pokusech potřebujeme dále krychli zhotovenou rovněž z drátu, jejíž strana jest as 7 centimetrů a pověšena na tyčince, jak naznačují naše obrazce. Drát musí být rezavý nebo drsný, aby neměl povrch tuze hladký.

Ponořte úplně tuto krychli do roztoku glycerinového ; jestliže ji opatrně vytáhnete, čeká vás překvapení. Uprostřed objeví se velmi tenká blanka mydlinová v podobě čtverce, jehož každá strana jest spojena s hranou krychle tenkou blankou, jak ukazuje kostka na pravo na obraze našem.

Ponoříte-li pouze spodní část kostky do tekutiny, uvidíte novou přeměnu : tekutina utvoří uvnitř kostky drátěné menší kostku, jejíž hrany jsou spojeny s hranami velké krychle tenkými mydlinovými stěnami; stěny tyto tvoří se stěnami malé krychle šest otupených jehlanův úplně pravidelných, a to celé hraje jako u bubliny kulaté barvami duhovými. Zrušte nyní pijavým papírem jednu ze stěn krychle a ihned objeví se první obraz, kdež krychle vnitřní promění se v pouhý čtverec.


Původní zdroj historického článku:
Zábavná věda 1890, autor Arthur Good.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
1. září 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Debata k článku Jak vytvořit hranatou mýdlovou bublinu a další triky s bublifukem


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2020 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.