Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Nový automobil pro poštovní doručovatele za pouhých 2000 korun

původně vyšlo: Vynálezy a pokroky 1907, autor Inž. S. P— ek.
Jedna z řady profesí, kde automobily přinesly velký pokrok, je rozhodně doručování poštovních zásilek. Článek z roku 1907 vám popíše, jaký speciální automobil byl tehdy pro americké pošťáky vyroben.


Americký poštovní automobil.

Od několika let užívají se ve Spojených státech severoamerických automobily v poštovní službě ve venkovských obvodech, kde jsou dobré cesty, a nedávné nařízení »postmastera« Cortelyon-a směřuje ku zavedení těchto dopravních prostředků ve všech částech území Spojených států, kde to vůbec jen bude možno.

Přes to, poněvadž opatrnosti nikdy nezbývá, vyhrazuje si státní tajemník právo zakázati svým podřízeným užívání samohybných vozů, kdyby si obecenstvo stěžovalo. Hlavní příčina, která americkou vládu přinutila k tomuto kroku, bylo sestrojení automobilu, který se znamenitě hodí pro službu venkovskou.

Vynálezce si předsevzal odstraniti veškeré vady, jež se ukázaly na dřívějších modelech sestrojených k témuž účelu. Kromě toho padalo nemálo na váhu, že mohl vynálezce dodati vůz za cenu jen asi 2000 korun naší měny.

V několika posledních měsících byl nový automobil podroben přísným zkouškám. Sloužil poštovní dopravě na hrbolatých cestách Virginie a Marylandu. Jednalo se zvláště o to, jak se vozy osvědčí v zimě.

Jak patrno z našich vyobrazení, má automobil sedadlo pro dvě osoby. Před sedadlem jsou pak schránky pro dopisy, tiskopisy a balíčky. Vůz váží 272 kg, se zřízencem i zásilkami nepřestoupí váha 410 kg. Největší rychlost je 40 km za hodinu, avšak za normálních okolností na obyčejných cestách není větší než asi 25 až 30 km.

Motor je čtyřkoňový jednoválcový a spotřebuje gallon (asi 3,78 litru) gazolinu na 40 km. Obsah nádržky na hnací kapalinu je 3½ gallonu, tak že s touto zásobou ujede automobil dráhu 140 km. Poněvadž pak délka jedné poštovní objížďky ve venkovských okresech jest průměrně 38,6 km, přemění se nepochybně uspořádání poštovní služby, aby se urychlilo a rozmnožilo dodávání zásilek.zdroj historického článku:
Vynálezy a pokroky 1907, autor Inž. S. P— ek.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
30. srpna 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Debata k článku Nový automobil pro poštovní doručovatele za pouhých 2000 korun


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: