Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Jak se kdysi v Praze stavěla náplavka u Palackého mostu
původně vyšlo: Světozor 1904, autor neuveden.

Výstavba náplavky ve velkém městě je složitá stavební operace. Velmi originálním a téměř až dobrodružným způsobem vám jí popíše historický článek z roku 1904.


Pražský »Port Artur«.

Kolik je těch, kteří vědí, že máme i my v Praze svůj skutečný Port Artur?

A jaký Port Artur! Vyjděte si jen za pěkného, slunného jitra k někdejší náplavce u Palackého mostu a uvidíte tu pražský Port Artur — en detail — v celé jeho rozloze, síle a činnosti. Z hlubin vodních zdvihají se tu mohutné opevňovací zdi, za nimiž do výše několika metrů kupí se obrovský návoz štěrku a rumu.

Kde zdi ještě nemají základů, tam na dně vysušené řeky zřizují se »podkopy« a jámy, jichž účelem není však ničiti, nýbrž naopak upevniti budoucí zdivo. Pluky dělníků hemží se tu jako v mraveništi; ozývají se povely a výkřiky, vzduchem otřásají rány, ne sice dělové, ale neméně hlučné parních i ručních beranidel.

Z jímek v ohromných vodopádech valí se voda, čerpána parními pumpami, jež zahalují celý ten nezvyklý obraz dýmem, jenž fantasii tím více unáší. Z daleké Davle dováží se po vodě stavební kámen, lodi před »Port Arturem« se kupí, přijíždějí a odjíždějí se svým »kontrabantem«, jehož spotřebuje se tu nesmírné množství.

I válečný výpad lze tu občas spatřitř, když pluk rozvášněných synků pražského Podskalí či Vyšehradu, vtrhne bez ohledu na výstrahu »Cizím vstup se zapovídá« do Port Arturu a bývá odtud vybíjen.původ historického článku:
Světozor 1904, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
24. srpna 2018Debata k článku 'Jak se kdysi v Praze stavěla náplavka u Palackého mostu'

Fotoarchiv
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting, Aplus Hotel - levné ubytování v Praze

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.