Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Zmenšení už tak miniaturní armády Monaka

původně vyšlo: Illustrovaný svět 1903, autor neuveden.
Monacké knížectví mělo začátkem minulého století skutečně velmi malou armádu. Jak vám ale popíše článek z roku 1903, tak i tuto malou armádu Monaka čekalo další snížení stavů.


»Ztenčená armáda« knížectví Monackého.

»Difficile est satiram non scribere« — těžko nepsati satiru, co samo jest satirou nejpalčivější, ale zároveň tak malicherné, že to vlastně pouhý »neviňoučký« vtip.

Opravdu nejnevinnější, neboť slyš, světe: zatím co veškeré velmoci evropské v krkolomné závrati snaží se rozmnožiti svoji armádu na nedostižné číslo sousedovi, knížetctví monacké, nej menší státeček evropský, pověstný pouze svou hazardní hernou, odhodlalo se zmenšiti svoji armádu, která čítala celých —121 ozbrojených mužů!

Kolik obnášeti bude podle nového »úsporného« systému, kajícně vyznáme, že nám známo není. Ovšem, kdyby se jednalo podle slov knížete Montecucculiho, že k vedení vojny je potřeba tří věcí: peněz, peněz a zase peněz, potom by Monaco bylo velmocí, a to významu trvalého, poněvadž hloupost lidská (t. j. hrací vášeň) nikdy nepomine!zdroj historického článku:
Illustrovaný svět 1903, autor neuveden.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
24. srpna 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Debata k článku Zmenšení už tak miniaturní armády Monaka


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: