Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Proč jezdila v Praze poslední tramvaj tažená koňmi? Chránila před zničením Karlův most!
původně vyšlo: Illustrovaný svět 1902, autor neuveden.

Mělo by být přes Karlův most nataženo trolejové vedení a jezdit po něm normální tramvaje? Článek z roku 1902 vám popíše, jak se takovému nápadu podařilo zabránit a seznámí vás i s tím, jak to kdysi chodilo ve vedení Prahy.


Poslední mohykán pražské tramwaye koňské!

Rázný odpor veškerého veřejného mínění zarazil — a doufáme, že ne na čas, ale navždy — velemoudré pražské pány konšely v jich bezhlavém vandalství, jemuž za oběť měl padnouti již i také Karlův most.

Toto věkověčné dílo českého důmyslu a umění, jenž měl býti »předělán na elektriku«, jak zní odborná a odporná fráze moderní a jejíž drátěné pavučiny, protínající ztrnulou svou jednotvárností nekonečné bohatství linií a tvaru mostu toho měly uváděti světu na pamět obraz pavučin, jimiž ověnčeny mozky ušlechtilých radů naší Královské metropole.

Zatím tedy zůstalo při starém — elektrika přes Karlův most jezditi nebude, a spojení Starého města s Malou stranou obstarává poslední zbytek koňské tramwaye ze století minulého.

Aby z mostu vůbec odstraněny byly koleje a doprava děla se ku příkladu dostavníky, ještě rychleji a pohodlněji, toho si ovšem na pražské radě městské a správě elektrických podniků nevymůže nikdo — tak daleko ústupky jejich vůči rozumu, krasochuti a vlastenectví jiti nemohou!původ historického článku:
Illustrovaný svět 1902, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
17. srpna 2018Debata k článku 'Proč jezdila v Praze poslední tramvaj tažená koňmi? Chránila před zničením Karlův most!'

Fotoarchiv
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting, Aplus Hotel - levné ubytování v Praze

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.