Naše projekty: originální samolepky na stěnu Pieris.czmagazín Příroda.czobchod s plastikovými modely Plastikáče.czefektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Demolice domu na Staroměstském náměstí

původně vyšlo: Illustrovaný svět 1902, autor neuveden.
V Praze na Staroměstském náměstí se bouralo. Jaký dům se boural a jak se díky tomu náměstí změnilo, s tím vás seznámí článek z roku 1902.


Nový průsek na Staroměstském náměstí v Praze.

Jedno z nejdrahocennějších míst naší královské Prahy, Staroměstské náměstí, to srdce celých Čech, jež bylo svědkem tolika vážných událostí v národě našem a přímo jevištěm jedné z nej tragičtějších — krvavé exekuce pobělohorské, doznalo tyto dny podstatné změny.

Zbořením domu t. zv. Krenova na západním pořadí učiněn mohutný průsek do náměstí. Nové, nebývalé světlo ozářilo pochmurné prostranství, na němž majestát věků tkal bez přerušení svou královskou dumu po mnohá staletí. Nové, nádherné panorama otevřelo se průlomem tím...

Nádherný ruský chrám sv. Mikuláše, arcidílo Dienzenhoferovo, vystoupil zde v celé velikosti a kráse plnými mohutnými tvary. V dáli pak viděti strmící k nebi velebnou silhouettu Hradčan, přes něž padá zlato světla slunečního plným proudem nyní na náměstí, jakoby hradčanský velechrám hovořil s Týnem magickou mluvou světla a záře a spojoval modlitby svoje v jednu tajemnou vážnou dumu, prosbu za budoucnost českého národa.


Původní zdroj historického článku:
Illustrovaný svět 1902, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
17. srpna 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Kolorované snímky

Debata k článku Demolice domu na Staroměstském náměstí


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: