Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Jedinečný most zatočený do spirály

původně vyšlo: Epocha 1903, autor Inž. K. Novák.
Konstrukce mostů bývá různá. Ale jen málo je jich tak originálních, jako ten popisovaný v našem historickém článku z roku 1903.


Malebné mosty.

Stavbou zcela zvláštního druhu je most, jenž přepíná řeku Mississippi u města Hastings v severoamerickém státě Minesota.

Most tento, jenž tvoří jediné pevné spojení obou břehů na celou dlouhou vzdálenost mezi městy St. Paul a Dubucque, je totiž na jednom konci proveden točitě ve tvaru spiraly, která se mírně snižuje na nízký břeh.

Pro tento podivný tvar byly při návrhu jeho dva důvody. Bylo totiž jednak třeba utvořit rampu, která by se však nekřižovala s důležitými a silně frekventovanými třídami města a nerušila jich rovinu, jednak zase musila býti tato rampa velmi dlouhá, aby byla na svém konci u řeky dostatečně vyvýšena nad hladinu vodní až do výše mostu.

Řešení těchto podmínek bylo tedy provedeno zcela původní myšlenkou provésti příjezd na most nikoli co rovný násyp, nýbrž co točitou konstrukci železnou, jak ji představuje dle fotografie naše vyobražení.

Most, o který se tu jedná, provedla firma »Wisconsin Bridge and Iron Company« v Milwaukee úplně z oceli během 7 měsíců. Celá jeho délka měří 590 m, šířka vozovky obnáší 5,4 m a šířka chodníku 1,35 m. Nejvyšší bod mostu leží 22,5 m nad vodou. Náklad na celý tento podivný most činil skorom 200.000 K.

Plocha omezená točitou rampou a břehem řeky bude upravena v park, jenž zajímavému tomuto dílu strojnickému dodá vhodný zelený rámec.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1903, autor Inž. K. Novák.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
14. srpna 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.