Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Jak vznikly sladké bonbony? Budete překvapeni, jaký podíl na tom mají rytíři!
původně vyšlo: Česká hospodyně 1902, autor neuveden.

Máte rádi bonbony? V dnešní době pro vás bude určitě překvapením, díky čemu bonbony vznikly. Článek z roku 1902 vás s jejich historií seznámí.


O sladkostech.

Kdo vynalezl bonbony, není v historii zaznamenáno. Když Křižáci shlédli taje východu a poznána byla třtina cukrová, počíná dějepis bonbonů.

Bylo lze takové lahůdky z cukru připraviti, jaké nedaly se urobiti z medu. Bohumír z Bouillonu, jenž při svých taženích do Svaté země malé housky třtiny cukrové kousal, jest vlastním praotcem velikého množství dam a dětí, jimž jest cukrovinka nejlepší pochoutkou.

Počátkem 13. století byla židovskými uprchlíky založena první pole třtiny cukrové a brzy rozkvetl obchod s touto plodinou na všechny strany. Portugalci přinesli ji do Brasilie, Španělové na ostrovy Kanárské a San Domingo.

Pěstování třtiny cukrové nabývalo světového významu. Jest to zvláštní věc, že cukrovinky byly z počátku lékem. Ve středověku prodávali lékárníci vedle léků cukr, koření a všecky z krajin zámořských přivážené věci a tenkráte počaly se pilulky oslazovati a dosud se jich ale jen obrazně užívá. Cukr byl pro všecky léky nutným.

Později připravovány byly z cukru lahůdky, které nikoli jako léky se používaly, ale pouze pro osvěžení ; to byl počátek nynějších cukrovinek a na dnešní časy udržela se moda, dávati cukrovinky do úhledných, často nádherných pouzder, bonboniér.původ historického článku:
Česká hospodyně 1902, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
2. srpna 2018Debata k článku 'Jak vznikly sladké bonbony? Budete překvapeni, jaký podíl na tom mají rytíři!'
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting, Aplus Hotel - levné ubytování v Praze

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.