O sladkostech.
Kdo vynalezl bonbony, není v historii zaznamenáno. Když Křižáci shlédli taje východu a poznána byla třtina cukrová, počíná dějepis bonbonů.
Bylo lze takové lahůdky z cukru připraviti, jaké nedaly se urobiti z medu. Bohumír z Bouillonu, jenž při svých taženích do Svaté země malé housky třtiny cukrové kousal, jest vlastním praotcem velikého množství dam a dětí, jimž jest cukrovinka nejlepší pochoutkou.
Počátkem 13. století byla židovskými uprchlíky založena první pole třtiny cukrové a brzy rozkvetl obchod s touto plodinou na všechny strany. Portugalci přinesli ji do Brasilie, Španělové na ostrovy Kanárské a San Domingo.
Pěstování třtiny cukrové nabývalo světového významu. Jest to zvláštní věc, že cukrovinky byly z počátku lékem. Ve středověku prodávali lékárníci vedle léků cukr, koření a všecky z krajin zámořských přivážené věci a tenkráte počaly se pilulky oslazovati a dosud se jich ale jen obrazně užívá. Cukr byl pro všecky léky nutným.
Později připravovány byly z cukru lahůdky, které nikoli jako léky se používaly, ale pouze pro osvěžení ; to byl počátek nynějších cukrovinek a na dnešní časy udržela se moda, dávati cukrovinky do úhledných, často nádherných pouzder, bonboniér.
témata článku:
Diskuze k článku „Jak vznikly sladké bonbony? Budete překvapeni, jaký podíl na tom mají rytíři!“