Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Jak vznikly sladké bonbony? Budete překvapeni, jaký podíl na tom mají rytíři!

původně vyšlo: Česká hospodyně 1902, autor neuveden.
Máte rádi bonbony? V dnešní době pro vás bude určitě překvapením, díky čemu bonbony vznikly. Článek z roku 1902 vás s jejich historií seznámí.


O sladkostech.

Kdo vynalezl bonbony, není v historii zaznamenáno. Když Křižáci shlédli taje východu a poznána byla třtina cukrová, počíná dějepis bonbonů.

Bylo lze takové lahůdky z cukru připraviti, jaké nedaly se urobiti z medu. Bohumír z Bouillonu, jenž při svých taženích do Svaté země malé housky třtiny cukrové kousal, jest vlastním praotcem velikého množství dam a dětí, jimž jest cukrovinka nejlepší pochoutkou.

Počátkem 13. století byla židovskými uprchlíky založena první pole třtiny cukrové a brzy rozkvetl obchod s touto plodinou na všechny strany. Portugalci přinesli ji do Brasilie, Španělové na ostrovy Kanárské a San Domingo.

Pěstování třtiny cukrové nabývalo světového významu. Jest to zvláštní věc, že cukrovinky byly z počátku lékem. Ve středověku prodávali lékárníci vedle léků cukr, koření a všecky z krajin zámořských přivážené věci a tenkráte počaly se pilulky oslazovati a dosud se jich ale jen obrazně užívá. Cukr byl pro všecky léky nutným.

Později připravovány byly z cukru lahůdky, které nikoli jako léky se používaly, ale pouze pro osvěžení ; to byl počátek nynějších cukrovinek a na dnešní časy udržela se moda, dávati cukrovinky do úhledných, často nádherných pouzder, bonboniér.zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1902, autor neuveden.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
2. srpna 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Debata k článku Jak vznikly sladké bonbony? Budete překvapeni, jaký podíl na tom mají rytíři!


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: