Zateplování domů - ano, nebo ne?

rubrika: historické články / architektura a stavebnictví, původně vyšlo: Epocha 1905, autor —s.
Myslíte, že je zateplování domů pro získání úspory energie nový trend? V tom případě vás jistě překvapí historický článek z roku 1905, který se už tehdy problematikou vzduchotěsné izolace domů a bytů z hlediska lidského zdraví zabýval.
Následující text pochází z roku 1905

Stěny příbytků jakožto ventilatory.

Ve starých knihách se čítalo, že člověk, který by byl zavřen v pokoji, jehož dveře i okna neprodyšně přiléhají, a ponechán svému osudu, nakonec bídně zahyne udušením pro nedostatek vzduchu.

Tento náhled, jenž se udržel až do poloviny minulého století, byl vyvrácen teprve slavným hygienikem Pettenkoffer-em, jehož pokusům po dnes děkujem za základní poznatky v oboru větrání.

Je sice pravda, že se v uzavřené místnosti vzduch dýcháním stále stává špatnějším, až může člověku způsobit nevolnost; nikdy se však nemůže stát, aby se v takovém špatně větraném pokoji člověk zadusil, neboť se — jak dokázal již Pettenkoffer — děje stálá vyměna vnitřního a vnějšího vzduchu skrze zdi obývané budovy.

Že tomu tak je ve skutečnosti, můžem se přesvědčit podobným způsobem, jak to svého času demonstroval zmíněný učenec. Pettenkoffer prováděl tento pokus ve svých přednáškách obyčejně tak, jak naznačeno na našem obrázku.

Do jedné stěny zděného pilíře dmychal totiž vzduch ručním měchem, na jehož ústí byl nasazen trychtýř ; tím způsobem lehce zhasil rozžatou svíčku postavenou za touto zdí. Skutečně tedy propouštějí cihelné zdi našich příbytků značně silný proud vzduchu.

Tento pokus, jejž lze provést ještě ve mnohých obměnách, má tu praktickou důležitost, že jím je dokázáno, že stěny našich příbytků jakožto přirozené ventilatory působí neustálou nutnou výměnu vzduchu v obývaných místnostech.

Se stanoviska zdravotního tedy není správno opatřovat zdi neprodušným nátěrem olejových barev neb vodního skla, jimiž se odstraňuje průlinčitost stěn.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1905, autor —s.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
24. ledna 2019


Diskuze k článku „Zateplování domů - ano, nebo ne?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nejčtenější články
za posledních 30 dní
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.