Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Důležitá vojenská otázka z roku 1911: Mohou letadla shazovat velké a těžké bomby?

původně vyšlo: Vynálezy a pokroky 1911, autor M. P.
Dnes pokládáme bombardování za běžnou součást vojenské strategie. Článek z roku 1911 vám ale popíše stav, kdy byla možnost něčeho takového teprve součástí vojenského výzkumu. Shazování těžkých bomb z letícího stroje totiž přináší pro letadlo i pilota řadu rizik.


Aviatika a válka.

Časopisy washingtonské oznamují, že vláda americká chce podniknouti řadu pokusů, které budou očekávány s živým zájmem ve světě aviatickém.

Jedná se hlavně zvěděti, zda by aeroplan, letící rychle ve výši 600 m nad hladinou moře, mohl bez nebezpečí pro aviatika vyhoditi pumu vážící 90 až 100 kg. Za tím účelem povolal ministr války do College Park (Maryland), kdež jest aviatická vojenská škola, osvědčeného důstojníka Idzereicka, vynálezce pumy pro aeroplany, kterou tento uplatnil po dlouhé řadě pokusů, prováděných v okolí San-Diego (Californie).

Aeroplany, jichž se nyní ve škole aviatické používá, mají přebytek vznosné síly 140 až 150 kg a mohou tedy snadno unést ještě pumu vážící 100 kg. Zde není tedy žádných obtíží, ale professoři z College Park se táží, zda pevnost aeroplanu odolá náhlému zmenšení zatížení v okamžiku, když aviatik odhodí pumu.

Někteří pronášejí obavu, aby stroj náhle nadlehčený neodrazil se s přílišnou rychlostí, která by v tom okamžiku odejmula aviatikovi ovládání jeho stroje. Z těchto několika detailů možno si učiniti představu o zájmu, jakým budou provázeny pokusy v College Parku.zdroj historického článku:
Vynálezy a pokroky 1911, autor M. P.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
4. srpna 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Debata k článku Důležitá vojenská otázka z roku 1911: Mohou letadla shazovat velké a těžké bomby?


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: