Soukromá parní železnice anglické šlechty

původně vyšlo: Epocha 1909, autor —a.
Přinášíme Vám dobový popis miniaturní parní trati Westminsterského vévody z roku 1909, sloužící k přepravě šlechtických hostů a zásob.


Miniaturní železnice

Někteří angličtí šlechtici mají na svých statcích zajímavé miniaturní železnice, z nichž jednu nám předvádějí naše obrázky. Nejedná se tu však snad pouze o hračku, nýbrž o skutečné železnice sloužící praktické dopravě, jež zastávají spojení mezi šlechtickým sídlem a železniční stanicí.

Soukromá dráha vévody Westminsterského spojuje na př. vévodovo sídlo se stanicí Balderston vzdálenou 5 km; tuto železniční trať, jejíž rozchod kolejnic měří 360 mm, postavil známý budovatel miniaturního systému, železniční inženýr Percival Heywood. Mimo hlavní trať, jež měří 5½ km, je tu ještě trať pobočná o délce 3½ km, po níž se dopravují hlavně náklady došlé z nádraží pro panské sídlo

nebo pro hospodářství rozsáhlého panství; má však také několik vozů osobních, kterých majitel i jeho četní hosté užívají na dopravu z nádraží do zámku. Neschází tu ani jídelní vůz, v němž se cestující na té nesmírné cestě občerstvují.

Lokomotivy této dráhy váží prázdné 3 t, plné 4½ t a zpotřebují denně 130 až 170 kg uhlí, při čemž utáhnou vlak váhy 19 t hodinovou rychlostí 18 km. Stavba trati této zajímavé železnice stála 60.000 K pro 1 km délky.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1909, autor —a.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
23. července 2017


Diskuze k článku „Soukromá parní železnice anglické šlechty“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.