Triky našich prababiček: Jak vyčistit nejrůznější odolné skvrny z prádla?

rubrika: historické články / rodina, móda a životní styl, původně vyšlo: Česká hospodyně 1903, autor neuveden.
Naše prababičky neměly k dispozici žádné moderní automatické pračky ani dnešními reklamami vychvalované super účinné prací prostředky, na odolné skvrny na prádle jim musela stačit jejich šikovnost a zkušenosti. Pokud vás zajímá jak to přesně tehdy odolné skvrny z prádla čistily, tak pro vás na to máme návod z roku 1903.
Následující text pochází z roku 1903

K cídění skvrn.

Mastné skvrny z látek odstraníme benzinem, a sice pomaštěné místo pokryjeme trojnásob přeloženým obyčejným dobrým pijavým papírem a navlhčíme benzinem; na to pokryjeme druhou vrstvou pijavého papíru a skvrna se vylisuje buď studenou žehličkou neb rukou ; takto zmizí skvrna úplně a benzin nezanechá nám šeredný mastný okraj.

Rezavé skvrny z prádla vycídí se šťávou citronovou neb solí šťavelovou; když kyselina ono železo, jež jest příčinou skvrn, rozpustila, nutno skvrnu řádně ve vodě vyprati.

Od ovoce skvrny z bílého prádla lze odstraniti různým způsobem: tak namočíme na krátký čas dotčené místo do zředěného louhu Javellského neb do vodnatého roztoku chloridu draselnatého a po vyjmutí ihned řadně v měkké vodě vymácháme.

Nebo můžeme dotčené místo pokapati citronovou šťávou neb na ně vymačkati zralý bílý rybíz, nebo slabě navlhčíme a potřeme trochu kyselinou vinnou; vždy musíme je vyprati v měkké vodě. — Dobrým prostředkem jest také jest-li potřísněné místo na několik hodin do mléka a pak ve vlažné vodě mýdlem vypereme.

Skvrny od silničního bláta lze snadno vyčistiti, rozřízne-li se brambor ve dví a zamazaná místa natírají se silně rozříznutými plochami; skrny zmizí a šat se neodře tak, jako mnutím a kartáčováním.

Špinavé skvrny z hedvábí vyčistí se, když se potřou několikráte houbou neb klůckem v kořalce namočeným a když špína se rozpustila, setře a osuší se houbou v kořalce namočenou; je-li hedvábná látka veskrze ušpiněna, vypere se celá v kořalce a osuší.

Krajky vyperou se nejlépe, namočí-li se do studené vody s kouskem bílého mýdla a postaví přes noc do trouby neb na vlažnou plotnu. Z rána se vymačkají a navinou na porculánový dírkovaný válec neb na nízkou sklenici, namydlí se trochu na vrchu, poleje vlažnou vodou a válcem se točí mezi rukama, při čemž se přilévá opět trochu vody.

Takto vyprané krajky položí se do studené vody. Místo škrobu může se použiti rýžové vody, kterou spařujeme vypranou rýží; velmi jemné krajky nemají se vůbec škrobiti.

Chcete si přečíst další rady na čištění skvrn? Spoustu starých i nových návodů najdete v magazínu o úklidu a čištění skvrn JakČistit.cz.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1903, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
3. prosince 2018


Diskuze k článku „Triky našich prababiček: Jak vyčistit nejrůznější odolné skvrny z prádla?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.