Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Zakázaná turistická atrakce: výstup na vrchol Cheopsovy pyramidy
původně vyšlo: Světem letem 1896, autor E. St. Vráz.

Dnes je výstup na Cheopsovu pyramidu v Egyptě přísně zakázán. Článek z roku 1896 vám naopak ukáže svět, kdy byl výstup na vzácnou pyramidu vyhledávanou turistickou atrakcí.


Vystoupení na velkou pyramidu, v Egyptě.

Dříve nebylo možno na tyto obrovské schody vylézti; byly potaženy porcelánu podobnou sklovinou, jako by byly dány kdysi do tavících pecí.

Látka tato však dávno zmizela a mnoho velkých kamenů pyramid bylo jako stavivo dopraveno do Kahyry, tak že nyní cestující používají potlučeného povrchu jako schodů, když chtějí dostati se na velikou pyramidu Cheopsovu. Podnik tento není snadný; jakmile však cestující jest unaven, táhnou ho arabští průvodci dále, nebo trou mu údy a záda a chválí jeho odvahu a vytrvalost!

V 15 minutách možno dostati se na vrchol pyramidy Cheopsovy, jejíž špička tvoří prostranství asi 4 čtverečních metrů. Teprv při vstupování a dívání se na tyto obrovské balvany, možno vystihnouti velikost pyramid, a tu teprv pochopíme, co síly a píle tato stavba vyžadovala; teprv pak jest diváku jasným, že celá hora, na které stojí (až na úzké chodby, vedoucí k pokojům krále a královny), sestává z massivní spousty kamenů.

S rostoucím obdivem vzpomíná zde každý na podivuhodnou vzdělanost, která již před 6000 roky panoval zde na Nilu a která již dlouho před tím zde kvésti musila, aby mohla vykonati takové architektonické divy. Pozdější svět může je sice uznati, ale nikdy nápodobiti.původ historického článku:
Světem letem 1896, autor E. St. Vráz.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
9. července 2018Debata k článku 'Zakázaná turistická atrakce: výstup na vrchol Cheopsovy pyramidy'

Fotoarchiv
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting, Aplus Hotel - levné ubytování v Praze

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.