Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Máte rádi rychle připravenou instantní kávu? Vyzkoušejte recepty, podle kterých jí chystaly naše prababičky!

původně vyšlo: Česká hospodyně 1902, autor neuveden.
I naše prababičky si rády ulehčily a zjednodušily práci. Přinášíme vám recepty z roku 1902 jak si připravit polotovary pro přípravu výborné kávy.


Výtažek kávový

Výtažek kávový upotřebuje se často k rychlé přípravě kávy na cestách a jindy a lze jej následujícím způsobem vyrobiti:

Buďto uděláme z ½ litru horké vody a z 90—125 gr. mleté kávy nálev, a když vychladl, nalejeme jej do lahvičky. Chceme-li pak kávu připraviti, dáme tohoto extraktu 3—5 kávových lžiček do sklenice vařící vody.

Jiný způsob přípravy kávového výtažku (extraktu) jest tento: Rozemeleme 125 gr. čerstvě pražené a jemně umleté kávy, dáme do ½ litru studené vody a necháme 24 h. přikrytou státí a výtažek procedí se jemným plátnem do lahve. Stačí ku přípravě chutné kávy dáti jen polévkovou lžíci extraktu do sklenice vařící vody.

Jsme-li zvyklí požívati kávu slazenou, možno připraviti extrakt v podobě syrupu ; filtrujeme ½ kg. čerstvě pražené rozemleté kávy, několikráte se 2 1. studené měkké vody, výtažek necháme s ½ kg. na kousky utlučeného cukru pod pokličkou v emailovaném hrnku až na jednu třetinu zavařiti, načež se tento výchladlý hustý výtažek plní do malých lahviček a dobře zazátkuje; stačí pak toliko jediná čajová lžíce ku přípravě šálku dobré kávy.zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1902, autor neuveden.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
16. července 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Debata k článku Máte rádi rychle připravenou instantní kávu? Vyzkoušejte recepty, podle kterých jí chystaly naše prababičky!


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: