Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Máte rádi rychle připravenou instantní kávu? Vyzkoušejte recepty, podle kterých jí chystaly naše prababičky!
původně vyšlo: Česká hospodyně 1902, autor neuveden.

I naše prababičky si rády ulehčily a zjednodušily práci. Přinášíme vám recepty z roku 1902 jak si připravit polotovary pro přípravu výborné kávy.


Výtažek kávový

Výtažek kávový upotřebuje se často k rychlé přípravě kávy na cestách a jindy a lze jej následujícím způsobem vyrobiti:

Buďto uděláme z ½ litru horké vody a z 90—125 gr. mleté kávy nálev, a když vychladl, nalejeme jej do lahvičky. Chceme-li pak kávu připraviti, dáme tohoto extraktu 3—5 kávových lžiček do sklenice vařící vody.

Jiný způsob přípravy kávového výtažku (extraktu) jest tento: Rozemeleme 125 gr. čerstvě pražené a jemně umleté kávy, dáme do ½ litru studené vody a necháme 24 h. přikrytou státí a výtažek procedí se jemným plátnem do lahve. Stačí ku přípravě chutné kávy dáti jen polévkovou lžíci extraktu do sklenice vařící vody.

Jsme-li zvyklí požívati kávu slazenou, možno připraviti extrakt v podobě syrupu ; filtrujeme ½ kg. čerstvě pražené rozemleté kávy, několikráte se 2 1. studené měkké vody, výtažek necháme s ½ kg. na kousky utlučeného cukru pod pokličkou v emailovaném hrnku až na jednu třetinu zavařiti, načež se tento výchladlý hustý výtažek plní do malých lahviček a dobře zazátkuje; stačí pak toliko jediná čajová lžíce ku přípravě šálku dobré kávy.původ historického článku:
Česká hospodyně 1902, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
16. července 2018Debata k článku 'Máte rádi rychle připravenou instantní kávu? Vyzkoušejte recepty, podle kterých jí chystaly naše prababičky!'
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting, Aplus Hotel - levné ubytování v Praze

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.