Naše projekty:   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   magazín Příroda.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Nechtěli byste vyzkoušet nový americký sport?

původně vyšlo: Epocha 1902, autor —a.
Rádi si užíváte adrenalin při sportu? Co zkusit americkou písečnou zábavu, kterou vám popíše článek z roku 1902.


Nový americký sport.

Na východním břehu Floridy, poloostrova to v jižní části Unie severoamerické, nalézá se mezi městy Daytona a Ormonde rozsáhlá písčina délky asi 48 km, která se vyznačuje jemným pískem tvořícím však značně tvrdou půdu. Není tedy div, že se toto pobřeží stalo pravým boulevardem sportsmanů všeho druhu. Automobily závodí tu s motocykly, koly i konskými povozy.

V pestrém tom reji vynikl letos zvláštní druh bicyklů a tricyklů, nepoháněný ani silou lidskou, ani motorem, nýbrž plachtami. Naše vyobrazení ukazuje jasně úpravu těchto trojkolek, které, jak patrno na prvý pohled, mají totéž uspořádání jako rovněž americký nový dopravní prostředek podobný, totiž plachtová draisina vyobrazená v posledním čísle našeho listu.

Plachetní tricykl — v Americe jej zovou »sand-sailer« (něm. Sand-Segler, pískový plachetník) — je složen z rámu, jenž spočívá na třech velocipedových kolech. Rám jest opatřen plachtou, a zadní kolo je zařízeno na rejdování. Je samozřejmo, že za příznivého větru je rychlost takovéto trojkolky velmi značná.

Mnozí bicyklisté, kteří se projíždějí po této písčině, opatřili svá kola v čas větru též plachtou — zařízení to známé i v našich zemích již od několika let. Užití plachty při obyčejném bicyklu není však tak jednoduché jako u mnohem stabilnějšího tricyklu, neboť nestejný tlak a nárazy větru, vane-li tento se strany, porušují neustále rovnováhu dvojkolky.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1902, autor —a.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
5. července 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Novinka: kniha Bejvávalo

Kniha Bejvávalo Vám nabízí 111 zajímavých historických článků ze všech oborů, doplněných o původní fotografie, ilustrace, dobové reklamy a kreslené vtipy. K zakoupení v každém dobrém knihkupectví.
Debata k článku Nechtěli byste vyzkoušet nový americký sport?


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2020 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: