Jak a jakou kávu připravovaly naše prababičky?

původně vyšlo: Velká kuchařka 1911, autorka Magdalena Dobromila Rettigová.
Jak správně připravit ledovou kávu se smetanou, královskou nebo Liebigovu kávu? Nejen toto vám o přípravě kávy prozradí náš historický článek z roku 1911.


Příprava kávy

Před vařením kávu drobně umeleme. Vodu bráváme vždy tvrdou k vůli příjemnější chuti. Vaříme buď v hrnku, buď v kavovaru.

Na koflíček silné kávy počítají se skoro 2 dkg pražené kávy; vaříme-li však pro několik osob naráz, bráváme jí aspoň 1 dkg na osobu. Umletou kávu zasypeme, jakmile se voda v hrnku vařiti začíná.

Zasypavše, hned ji dobře přikryjeme a odstavíme na mírnější teplo, kde se klidně dovaří; když se pěna zavařila, odstavíme hrnek na místo vlažné nebo studené, co by se káva již nevařila, ale přece zůstala teplá. Přichycuje-li se pěna i káva na hrnku, napomáháme jim lžičkou, aniž bychom zbytečně ji odkrývali. Převařená káva chutná trpce.

Mnohem chutnější bývá káva pouze spařená. Necháme v hrnku vařiti vodu; zatím umeleme kávu a vsypeme ji do jiného hrnku, nalejeme na ni vařící vodu a rychle vše prelejeme zpět do prvého hrnku, rychle kávu přikryjeme pokličkou a hrnek odstavíme. — Vaříme-li v kavovaru (porcelanovém), hledíme, by cedníček (na nějž kávu dáváme) byl drobný, voda v plném varu a by se nenalila náhle. Hrdélko spodní konvičky ucpeme, pokličky přikryjeme. Před nalitím vody kávu upěchujeme, načež ji polejeme (asi lžicí vařící vody), aby vodou nasákla; později doléváme sice častěji, ale tak, aby voda zdlouhavě kávou protékala.

Slabé kávě dodávají hospodyně kávové barvy, přidávajíce něco kávové náhražky čili cikorky. Přístupny jsou nejvýš fíkové druhy a cikorie čekanková, již vyrábějí z kořene čekanky pěstované. Sušený kořen praží se se slaninou, mele a nechává na vzduchu ležeti, čímž stává se vlhkým, mazlavým a nabývá zvláštní zasládlé chuti. Největší část cikorky nepraží se pohříchu z kořene čekankového, nýbrž z kořene řepy cukrové.


Liebigova káva.

Tři čtvrtiny mleté kávy vaříme s vodou asi deset minut, načež přidáme ostatek kávy, nádobu přikryjeme pokličkou a postavíme na kamna.

Žitná káva.

Pražené žito umeleme jako kávu ve mlýnku a zavařivše je, vaříme, až se všecka pěna zavaří, což trvá asi osm minut. Pak zavaříme buď kávu neb odvar žitný a naléváme jej místo vody na kávu v kavovaru.

Sladová káva.

Vaříme ji podobně jako žitnou, jenže slad se vaří kratší dobu. Upotřebuje se jí jako žitné za přísady ke kávě bílé, nebo jako cikorky i jako kávy (bez přidání kávy asijské).

Bílá káva.

Vaříce bílou kávu nedáváme mnoho vody na nálev, nýbrž více mléka. U silné kávy se dává z polovice nálevu kávového a polovice smetany. Často však se dává skoro plný šálek nebo skoro plná sklenice kávy, smetany pak jen tolik, co by se káva zbarvila; o čemž rozhoduje osobní chut. — Káva ze starší smetany je hustší, ze smetany méně vystálé a čerstvě vařené záživnější a zdravější. K bílé kávě můžeme přidati také do nádobek zpěněnou smetanu, nebo obyčejnou kávu zpěněnou smetanou navrchu ozdobíme.

Káva se studenou smetanou.

Silnou černou kávu nalejeme do láhví, jež dobře ucpeme zátkou a dáme na led; zpěníme smetanu, ocukrujeme ji a postavíme rovněž na led. Potom ji smícháme s kávou, nalejeme do sklenic a ozdobíme ještě trochou pěny.

Káva se podává ve sklenicích nebo v šálkách už smíchána, nebo podáváme konvičky s kávou zvláště a se smetanou také zvláště. Podává-li se káva po obědě v pokoji vedlejším, roznáší jedna osoba kávu v malých koflících na velikém podnosu nebo prkně s prostřeným ubrouskem, druhá pak právě tak nabízí smetanu, mléko, cukr, po případě též jemné rosolky. K černé kávě po obědě podáváme někdy též rum nebo rum a doutníky.

K svačině a k snídaní dáváme ke kávě bábovku nebo chléb s máslem, avšak i rohlíky a jemné pečivo. Při větších svačinách po kávě následují cukrovinky a ovoce; prodloužili se svačina až do večera, připojíme masitou večeři a vína.

Žaludová káva.

Čerstvé zralé žaludy rozřízneme po šířce, dáme je do dřevěné nádoby a polejeme je vařící vodou. Špatné žaludy, které vyplynou na povrch, odstraníme. Po 24 hodinách nalejeme na ně opět čerstvou vařící vodu a dáme žaludy zase na 24 hodiny do koše, aby řádně osákly, načež je usušíme a oloupáme. Jádra upražíme jako kávu, ale jen do světlehněda. Jelikož neobsahují tolik olejů jako káva, přidáváme do upražených kousek čerstvého másla a promícháme je. Na dospělou osobu čítáme 16 g jemně umletých žaludů, jež polejeme 3—4 číškami vařící se vody a povaříme deset minut. (Pro děti stačí po 8 g.) Žaludová káva s mlékem a cukrem je velice chutná, zvláště se doporučuje nervově nemocným a j.

Královská káva.

Nalejeme půl číšky silné kávy, přidáme mnoho cukru a na obrácenou (hřbetem vzhůru) kávovou lžičku lejeme tolik starého koňaku, aby se číška doplnila, načež koňak zapálíme.


Původní zdroj historického článku:
Velká kuchařka 1911, autorka Magdalena Dobromila Rettigová.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
4. července 2018


Diskuze k článku „Jak a jakou kávu připravovaly naše prababičky?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.