Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Jaké to bylo, když do Prahy dorazil legendární americký cirkus Barnum a zaplavil jí svou barnumskou reklamou?
původně vyšlo: Besedy lidu 1901, autor neuveden.

Barnumská reklama je známá dodnes. Jaké to bylo, když jí cirkus Barnum-Bailey použil při vystoupení u nás a jak na něj reagovali tehdejší Pražané? To vám popíše článek z roku 1901.


Z pouličního života v Praze.

Jakoby nějaký silný vítr zavál kus ryze amerického života přes oceán až do naší Prahy, tak to připadá všem lidem při pohledu na obrovské plakáty »největší a nejvelikolepější firmy na celém světě pro obdiv a zábavu publika a důkladné vyprázdnění jeho kapsy«.

Reklama, jíž americký cirkus Barnum-Bailey vzbuzuje zvědavost v myslích obecenstva, dobyla si dávno názvu »barnumovštiny«, a v tom ohledu, myslíme, že se jí vskutku nic nevyrovná a že každá reklama jiná, a zvláště naše, kluše za ní jako nedospělé nedochůdče.

Obrovské plakáty rozměrů dosud neviděných pokrývají všecka návěští a celé rohy ulic; obraz náš představuje nám takovýto jeden mamutí plakát, nalepený blíže mostu Palackého. A jak to bývá, lidový vtip zmocnil se již celé akce páně Barnumovy & Baileyovy, a celá Praha, aspoň ta nižší, zpívá si nejnovější, ryze časový popěvek:

Pane Malej,
kam to valej’?
Do cirkusu —
Barnum-Bailey.

Na štěstí za týden — za čtrnáct dní zmizí všecko — i s našimi penězi!původ historického článku:
Besedy lidu 1901, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
3. července 2018Debata k článku 'Jaké to bylo, když do Prahy dorazil legendární americký cirkus Barnum a zaplavil jí svou barnumskou reklamou?'
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting, Aplus Hotel - levné ubytování v Praze

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.