Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Je tabákový kouř zdraví prospěšný? Někdy ano!
původně vyšlo: Epocha 1910, autor Fr. Štěpánek.

Poškozuje kouření cigaret lidské zdraví? Podle průzkumu z roku 1910 jsou situace, kdy kouř z tabáku nebo dokonce jen obyčejného sena může životy zachraňovat.


Desinfikuje tabákový kouř ústní dutinu?

Je všeobecně rozšířeným náhledem, že tabákový kouř ničí nebo zadržuje u vzrůstu četné mikroby v ústech. Anglický lékař. Dr. Arnold v Manchestru chtěl se přesvědčit, je-li to založeno na pravdě, a zda také jiný kouř než tabákový, na příklad kouř sena, je také antiseptický. Jeho pokusy ukázaly, že věc je pravdivá; kouř tabákový má naprosto ničivou vlastnost na mnohé mikroby, a kouř sena podobně.

Co se týče tabáku, nerozhoduje jeho jakost. Tabák laciný a obyčejný účinkuje právě tak jako drahý a vzácný. Pozoruhodné jest jeho působení na bacilla diftherie ; ničit ho úplně. Bacili tyfu se zdá citlivějším vůči kouři ze sena; taktéž je tomu s bacillem cholerovým. Bacilla spály se kouř vůbec netkne, kdežto bacili neštovic jím jest úplně ničen.

Pokusy Dra Amold-a tedy plně dokazují, že tabákový kouř desinfikuje ústa a usmrcuje zárodky, které se tam nalézají. Ostatně se touto věcí zabýval též italský experimentator Dr. M. Tessinari, který studoval účinky kouře na mikroby cholery a zápalu plic.

Bakterioničivá vlastnost kouře je dílem pouze formaldehydu, který vzniká hořením; 100 g obyčejného tabáku vydá 0,063 g formaldehydu, a při jistých druzích tabáku cigaretového až 0,118 g. Jest jisto, že Dr. Arnold bude nyní napaden nekuřáky a odpůrci kouření, neboť ti nedovolují říci ani slovo příznivé tabáku, byť by bylo i oprávněné.původ historického článku:
Epocha 1910, autor Fr. Štěpánek.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
19. června 2018Debata k článku 'Je tabákový kouř zdraví prospěšný? Někdy ano!'

Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting, Aplus Hotel - levné ubytování v Praze

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.