Je tabákový kouř zdraví prospěšný? Někdy ano!

původně vyšlo: Epocha 1910, autor Fr. Štěpánek.
Poškozuje kouření cigaret lidské zdraví? Podle průzkumu z roku 1910 jsou situace, kdy kouř z tabáku nebo dokonce jen obyčejného sena může životy zachraňovat.


Desinfikuje tabákový kouř ústní dutinu?

Je všeobecně rozšířeným náhledem, že tabákový kouř ničí nebo zadržuje u vzrůstu četné mikroby v ústech. Anglický lékař. Dr. Arnold v Manchestru chtěl se přesvědčit, je-li to založeno na pravdě, a zda také jiný kouř než tabákový, na příklad kouř sena, je také antiseptický. Jeho pokusy ukázaly, že věc je pravdivá; kouř tabákový má naprosto ničivou vlastnost na mnohé mikroby, a kouř sena podobně.

Co se týče tabáku, nerozhoduje jeho jakost. Tabák laciný a obyčejný účinkuje právě tak jako drahý a vzácný. Pozoruhodné jest jeho působení na bacilla diftherie ; ničit ho úplně. Bacili tyfu se zdá citlivějším vůči kouři ze sena; taktéž je tomu s bacillem cholerovým. Bacilla spály se kouř vůbec netkne, kdežto bacili neštovic jím jest úplně ničen.

Pokusy Dra Amold-a tedy plně dokazují, že tabákový kouř desinfikuje ústa a usmrcuje zárodky, které se tam nalézají. Ostatně se touto věcí zabýval též italský experimentator Dr. M. Tessinari, který studoval účinky kouře na mikroby cholery a zápalu plic.

Bakterioničivá vlastnost kouře je dílem pouze formaldehydu, který vzniká hořením; 100 g obyčejného tabáku vydá 0,063 g formaldehydu, a při jistých druzích tabáku cigaretového až 0,118 g. Jest jisto, že Dr. Arnold bude nyní napaden nekuřáky a odpůrci kouření, neboť ti nedovolují říci ani slovo příznivé tabáku, byť by bylo i oprávněné.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1910, autor Fr. Štěpánek.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
19. června 2018


Diskuze k článku „Je tabákový kouř zdraví prospěšný? Někdy ano!“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.