Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Pozor na nebezpečné vonné složky parfémů!
původně vyšlo: Epocha 1905, autor —s.

I čistě přírodní složky parfémů mohou mít vážný vliv na zdraví. Více se o tom dozvíte v článku z roku 1905.


Jedovatost vonných látek.

Ač je všeobecně známo, že vonné látky, jež nám většinou dodává říše rostlinná, mají v silnějších dávkách omamující, tedy do jisté míry jedovaté účinky, a ač dělníci zaměstnaní při jich výrobě jimi často velice trpí, věnovali fysiologové těmto látkám dosud malou pozornost.

Nedávno konal jistý francouzský lékař zajímavé pokusy s vonnými a vůbec páchnoucími látkami, nikoli však na lidech, nýbrž na žabách. Pod skleněný zvon, kam dána zdravá živoucí žába, byla vložena hubka napojená koncentrovanou voňavkou.

Účinek byl podobný jako u chloroformu; po krátkém stadiu rozčilení následovalo u zvířete místní neb celkové ochabnutí jeho životní činnosti. Ačkoli tak zkoušeny různé látky, lišil se jich účinek celkem jen dobou svého trvání; kafr, máta peprná a levandule působily pozvolna, šeřík, ylang, hořčice, nikotin a j. velmi rychle.

Ve mnoha případech se jevil účinek téměř okamžitě. Podivno bylo též, že mošus, ač tato vonná látka je tak pronikavá, jevil omamující účinek velice zvolna.původ historického článku:
Epocha 1905, autor —s.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
10. června 2018Debata k článku 'Pozor na nebezpečné vonné složky parfémů!'

Fotoarchiv
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting, Aplus Hotel - levné ubytování v Praze

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.