Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   originální samolepky Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na obrázky DraGIF.cz

Návštěva do světa malých obchodů v Japonsku (1907)
původně vyšlo: Český svět 1907, autor Joe Hloucha, ukázka z knihy Říše desíti tisíc ostrovů.

Japonsko máme dnes spojeno především se špičkovou technikou. Pojďte s námi nahlédnou do zcela jiného Japonska na začátku minulého století, do kouzelného světa malých japonských obchůdků.

Krásné květinářky - klikněte pro zobrazení detailuKrásné květinářky

Japonské obchody

Vzpomínám rád a často na okamžik, kdy jednoho březnového dne vstoupil jsem poprvé na půdu Japonska v přístave v Kobe. Vzpomínám a oživuji všechno znovu v paměti:

Japonské obchody - klikněte pro zobrazení detailuJaponské obchody

Jedu ulicí ve dvoukolovém vozíku taženém člověkem, jako všichni Japonci i Japonky kolem mne, rozhlížím se ulicí zajímavou a podivuhodnou jako v pohádce. Netoužím ani sledovati vše; tisíce nových a neznámých věcí mihají se kolem. Žádám vozíčkáře, aby jel pomaleji a nahlížím zvědavě do obchodů, které míjíme.

Japonské obchody - klikněte pro zobrazení detailuJaponské obchody

Japonské obchody, všechny stejně upravené, všechny čistotné a jednoduché, nemají výkladních skříní, ale celá přední strana do ulice obrácená otevřena je docela od rána až do noci. Na nízkých stolech, jež zastupují zároveň i podlahu a jsou rohožemi pokryty, nakupeno a vyloženo je malebně uspořádané, podivné, Evropanu neznámé zboží. Někde sneseny jsou drahocenné předměty lakované, jinde bronz, porculán nebo zboží vyřezávané z bambusu.

Tobolky a brejle - klikněte pro zobrazení detailuTobolky a brejle

V některém obchodě visí pruhy hedvábných látek jako story od stropu až k čistým rohožím. Krámy s hračkami stkvějí se světlými veselými barvami. Někde prodávají pouze dřevěné sandály, jinde jenom pletené, jinde pak evropskou obuv. Importované výrobky ze západu nebo ze severní Ameriky druží se tu svorně k obchodům plným podivuhodných čistě japonských tovarů. Závod s fotografickými potřebami vedle obchodu s domácími oltáři a sochami Buddhů, sklad plechového nádobí vedle obchodu s něžnými, krásně kolorovanými výrobky porcelánovými... Ale ani ty evropské tovary neurážejí oko pozorovatele. Snad umístění, snad japonské reklamní tabule a celková úprava krámu napomáhají illusi.

Krámek výrobce lampionů - klikněte pro zobrazení detailuKrámek výrobce lampionů

Obchodníci se svými prodavači sedí na rohožích uprostřed rozloženého zboží, seskupeni kolem bronzového přenosného krbu a ohřívají si svorně ruce nad žhavým dřevěným uhlím, neboť studený březnový vítr vniká svobodně odsunutými stěnami do krámů a honí se zde vesele z kouta do kouta.

V některém krámku rozložil si řemeslník i svou malou dílnu. Zřím výrobce lampionů a papírových deštníků, ani lepí křehké, úhledné svoje zboží uprostřed svých krámů. Vejde-li kupující, uklánějí se všichni ti malí žlutí prodavači, ladí své obličeje v nej líbeznější úsměvy a kupuje-li kupec více, pohostí ho čajem a cukrovinkami.

Obchod s domácími bůžky - klikněte pro zobrazení detailuObchod s domácími bůžky

Kdo by řekl, že tito zdvořilí úslužní a roztomilí obchodníci ještě před třiceti lety byli nejopovrhovanější třídou obyvatelstva, jakýmisi koncessovanými, vládou trpěnými zloději! Neplatili tehdy žádných daní, ale ostatní třídy obyvatel stranily se jich jako lidí nepočestných. Předsudek ten vymizel dnes docela, dnes platí všichni své daně a jsou rovnocenni s ostatními obyvateli „říše vycházejícího slunce“.

Hračky - klikněte pro zobrazení detailuHračky

V některých krámech zaměstnány jsou také roztomilé ženy jako prodavačky, někde vypomáhají i děti svým rodičům. Všude je plno ruchu, zástupy kupujících chodí kolem krámů a přehlížejí zboží vyložené v celé délce domu podle chodníků. Obecenstvem prodírají se prodavači nesoucí své malé krámečky na ramenou městem. Nabízejí cukrovinky, hračky, dýmky, zeleninu nebo překrásné květiny. Půvabné ženy zastavují je a kupují větve rozkvetlých broskví nebo třešní, aby okrášlily jimi své příbytky.

Obchod s porculánem - klikněte pro zobrazení detailuObchod s porculánem

Nestačím ani pozorovati a postřehovati všechny ty zajímavé, zcela nové zjevy, všechny ty taje nejzazší říše východu.

I později ve hlavním městě, v Tokiu, byly obchody nej zajímavější částí mého studia. Navštěvoval jsem krámy starožitníků, knihkupectví, sklady báječně tkaného brokátu a hedvábí nebo dílny na bronz a kloasoné.

Japonské obchody - klikněte pro zobrazení detailuJaponské obchody

Od rána do večera chodil jsem uličkami plnými otevřených obchodů a obchůdků, že podobaly se orientálním bazarům, a obdivoval jsem se vkusným, s uměleckým porozuměním hotoveným výrobkům.

Večer pak, když krámy osvětleny byly pestrými lampiony a sličné prodavačky v kouzelném jejich polosvětle vítaly mne hlubokými poklonami, domníval jsem se, že žiji v pohádce...

Debata k článku 'Návštěva do světa malých obchodů v Japonsku (1907)'
originální zdroj, ze kterého tento historický článek pochází:
Český svět 1907, autor Joe Hloucha, ukázka z knihy Říše desíti tisíc ostrovů.


datum digitalizace a zveřejnění historického článku na internetu:
8. srpna 2017ReklamaHledání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Nakupte v našem retro eshopu! Nákupem v našem obchodu podpoříte chod www.Bejvávalo.cz


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly sepsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
Nejsou na nich prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

© 2011 - 2017 Bejvávalo.cz - další publikování a šíření obsahu serveru je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Bejvávalo.cz

  ISSN 2570-690X

Naše další projekty: