První parní pračky, určené pro praní v domácnostech

rubrika: historické články / rodina, móda a životní styl, původně vyšlo: Česká hospodyně 1906, autor neuveden.
Parní pračky nejsou žádnou novinkou. Kdy se začaly objevovat v domácnostech, jak fungovaly a kolik toho dokázaly parní pračky najednou vyprat, to vám popíše podrobný historický článek z roku 1906.
Následující text pochází z roku 1906

Prací stroj na páru.

Práti parou v menších domácnostech u nás nebylo dosud zavedeno. Způsobu toho bylo dosud užíváno toliko ve strojních prádelnách. Však poslední dobou přicházejí do oběhu i malé prací stroje ruční, které jsou zařízeny na páru.

Pára má při praní veliký význam, neboť ona s vařící louhovou vodou koná velmi rychlé a dobré služby. Náš obrázek předvádí podobný stroj, jehož cena řídí se dle velikosti šířky bubnu. Prodává se nyní podobný prací stroj po šířce bubnu 45 cm za 112 K, při šířce 50 cm za 121 K a při šířce 60 cm za 162 K a to i s celým zařízením na topení.

Bude zajímati, kterak se strojem tím pracuje. Postup jest následující: Špinavé prádlo nejdříve se roztřídí podle barvy ve strakaté a bílé, pak podle jemnosti látky v jemné, polojemné a hrubé, a podle stupně špinavosti v málo a zcela špinavé. Roztříděním hledí se dosíci jednotné doby čistění při každém druhu prádla. Prádlo se pak namáčí do slabého roztoku sody a mýdla, který má teplotu 17 — 20° C. Pak se klade do pracího stroje, do bubnu, kde se oplachuje vlažnou vodou, aby louh a hrubší špína se odplavily.

Po opláchnutí pustí se do stroje čerstvý louh a prádlo se vyváří as půl hodiny parou. Při tom buben pracího stroje stále se otáčí, z počátku bez přivádění páry. Prádlo se tedy jen propírá. Později přivádí se páry z kotlíku víc a víc, až na konec celý obsah pracího stroje přejde do varu. Po zastavení přítoku páry a opětném propírání vypouští se louh a prádlo ve stroji se proplachuje čerstvou vodou, od níž se přechází k vodě studené, čímž celá procedura s prádlem je ukončena.

Přednosti práti parou jsou veliké. Nehledě k úspoře času, peněz, mýdla, sody, uhlí, podobné stroje mají tu přednost, že prádlo jest zcela čisté, práce pohodlná a čistota všude největší. V nejmenším nahoře uvedeném stroji lze práti 18 košil, nebo kusů prádla, v druhém 26, třetím 40 a to v jediné hodině.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1906, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
21. května 2018


Diskuze k článku „První parní pračky, určené pro praní v domácnostech“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.