Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Hasičské lodě v Hamburku

původně vyšlo: Epocha 1902, autor —er
Požár na lodi je velmi nebezpečná událost, před kterou se chrání každý přístav. Parníky vybavené stříkačkami měl i obchodní přístav v Hamburku v roce 1902.


Hasičství na vodě

Obtížná činnost hasiče jakožto záchrance majetku při požárech na suché zemi jest ještě nesnadnější v městech přístavních, kde se kromě požáru budov naskytuje i možnost ohně na lodích, jež hustě vedle sebe plní přístav, neb na zařízeních postavených na březích vody, kanálů a pod., kam s obyčejnými stříkačkami pojezdnými je přístup nesnadný a případně i nemožný.

Veliké obchodní přístavy, které hostí stále dosud množství lodí, jichž hlavní stavební látkou je dřevo, mají proto zařízenu službu hasičskou i na vodě, na zvláštních parních lodicích.

Na našem obrázku možno zříti takové parníky s požárními stříkačkami, jaké má světový obchodní přístav v Hamburku.

Mimo hnací parní stroj, jenž slouží na pohyb lodi, nalézá se na takové lodici ještě jedno neb více parních čerpadel zařízených co stříkačky, které ovšem pracují za podmínek mnohem výhodnějších než podobné stříkačky pozemní. Jednak — pro větší volnost místa — netřeba tu, aby stroj byl tak stlačen a zredukován na nejmenší rozměry jako u pojezdných stříkaček, jednak odpadá tu vození s sebou nádrže s vodou, jíž má čerpadlo s dostatek a s malou výškou ssání.

Jak vysvítá z výroční zprávy hamburského hasičského sboru, konají lodní tyto stříkačky znamenitou službu nejen v Hamburku samém při lodních požárech, jež jsou ostatně řídké, nýbrž i v místech položených při Labi a na březích ústí při požárech pozemních vzniklých na stavbách nalézajících se nedaleko od břehu.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1902, autor —er
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
3. září 2017


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.