Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   originální samolepky Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na obrázky DraGIF.cz

Hasičské lodě v Hamburku (1902)
původně vyšlo: Epocha 1902, autor —er

Požár na lodi je velmi nebezpečná událost, před kterou se chrání každý přístav. Parníky vybavené stříkačkami měl i obchodní přístav v Hamburku v roce 1902.

Lodní stříkačky - klikněte pro zobrazení detailuLodní stříkačky
Parníky s požárními stříkačkami v přístavu v Hamburku.

Hasičství na vodě

Obtížná činnost hasiče jakožto záchrance majetku při požárech na suché zemi jest ještě nesnadnější v městech přístavních, kde se kromě požáru budov naskytuje i možnost ohně na lodích, jež hustě vedle sebe plní přístav, neb na zařízeních postavených na březích vody, kanálů a pod., kam s obyčejnými stříkačkami pojezdnými je přístup nesnadný a případně i nemožný.

Veliké obchodní přístavy, které hostí stále dosud množství lodí, jichž hlavní stavební látkou je dřevo, mají proto zařízenu službu hasičskou i na vodě, na zvláštních parních lodicích.

Na našem obrázku možno zříti takové parníky s požárními stříkačkami, jaké má světový obchodní přístav v Hamburku.

Mimo hnací parní stroj, jenž slouží na pohyb lodi, nalézá se na takové lodici ještě jedno neb více parních čerpadel zařízených co stříkačky, které ovšem pracují za podmínek mnohem výhodnějších než podobné stříkačky pozemní. Jednak — pro větší volnost místa — netřeba tu, aby stroj byl tak stlačen a zredukován na nejmenší rozměry jako u pojezdných stříkaček, jednak odpadá tu vození s sebou nádrže s vodou, jíž má čerpadlo s dostatek a s malou výškou ssání.

Jak vysvítá z výroční zprávy hamburského hasičského sboru, konají lodní tyto stříkačky znamenitou službu nejen v Hamburku samém při lodních požárech, jež jsou ostatně řídké, nýbrž i v místech položených při Labi a na březích ústí při požárech pozemních vzniklých na stavbách nalézajících se nedaleko od břehu.

Debata k článku 'Hasičské lodě v Hamburku (1902)'
originální zdroj, ze kterého tento historický článek pochází:
Epocha 1902, autor —er


datum digitalizace a zveřejnění historického článku na internetu:
3. září 2017ReklamaHledání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Nakupte v našem retro eshopu! Nákupem v našem obchodu podpoříte chod www.Bejvávalo.cz


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly sepsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
Nejsou na nich prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

© 2011 - 2017 Bejvávalo.cz - další publikování a šíření obsahu serveru je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Bejvávalo.cz

  ISSN 2570-690X

Naše další projekty: