Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Jak vypadal vrchol Žižkova před postavením Národního památníku na Vítkově?
původně vyšlo: Illustrovaný svět 1903, autor neuveden.

Vrchol Žižkova je důležité a památné místo Prahy. Náš dobový článek vám přiblíží, jak Žižkov vypadal v roce 1903, tedy v době kdy se památník teprve plánoval.


Na vrcholu Žižkova

Od východu zabíhá do Prahy nevysoký hřbet horský a končí zde dosti strmým vrchem Žižkovem, na severu a západu příkře do nížiny spadajícím. Jest to jeden z nejdůležitějších strategických bodů Prahy, tvoře s Vyšehradem a Hradčany trojúhelník, celou Prahu ovládající.

V dějinách veleměsta našeho nabyl památnosti neobyčejné. Zde vlastně rozhodnuto o zdárném zrození celé epochy husitské — neboť zde, na starobylém Vítkově, poražen poprvé a zahnán Žižkou císař Sigmund se svými křižáky, Maďary a Němci.

Po velikém jednookém vůdci husitském obdržel vrchol nové jméno své, přenesl je až do věků nových a rozšířil je na město, největší předměstí pražské a opravdové lidové mraveniště.

A zde na vrcholu má a bude státi obrovský pomník slavného božího bojovníka, jenž nad ním jako symbol slávy a pevnosti české navždy se vznášeti bude. Vrcholek hory, nyní částečně pěkně zalesněný a částečně v park proměněný, tvoří jednu z nejsličnějších promenad pražských, a udivenému zraku naskytá se odtud pohled, závodící rázovitosti a malebností s nejluznějšími obrazy celé Prahy.

Jest to místo, kde příroda i historie naše spojeny, působí dojmem nejvážnějším a nejvíce povznášejícím!původ historického článku:
Illustrovaný svět 1903, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
11. května 2018Debata k článku 'Jak vypadal vrchol Žižkova před postavením Národního památníku na Vítkově?'

Fotoarchiv
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.