Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Zcela nový typ lodě - osvědčí se v praxi?
původně vyšlo: Illustrovaný svět 1903, autor neuveden.

Lidé stále vymýšlí nové vynálezy. Některé se osvědčí, jiné jsou zapomenuty. Článek z roku 1903 vám popíše loď se zcela novým tvarem, kterou čekal ten druhý osud.


Nový typus lodi.

Každý lidský vynález, ať sebe starší a důkladný, podlehne konečně ne-li zkáze časem, aspoň — skepsi lidské o správné a nejvyšší výkonnosti své.

Nižádný nástroj a stroj lidský nezůstal v původním stavu, jak byl vynalezen a jak ho bylo poprvé užíváno. Kolikráte vyzkoušen už na př. jen princip plavby a kolik nových vynálezů a stále zlepšovaných přístrojů vymyšleno v odvětví tom! Zkoušeny už nejrůznější typy lodní, zkoušeno dáti jim tvaru přímo rybího, aby poměr síly a odporu vodního co nejlépe byl využitkován!

V Americe na veliké severní řece sv. Vavřince zkoušeno to s novým typem lodním — veliké lodi, určené k vození nákladu, nejvíce obilí, dán útvar naprosto odlišný od dosavadních lodí a vorů.

Nyní ovšem nezbývá, než prakticky využitkovávati vynález ten, čekati, jak se osvědčí, spočítati všecky výhody a nevýhody, a bude-li v tom nějaké plus, myšlenka jistě nezakrní, ale bude si raziti cestu světem životnou silou!původ historického článku:
Illustrovaný svět 1903, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
11. května 2018Debata k článku 'Zcela nový typ lodě - osvědčí se v praxi?'
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting, Aplus Hotel - levné ubytování v Praze

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.