Dokáže síla vůle překonat smrtící nemoc?

původně vyšlo: Česká hospodyně 1900, autor neuveden.
Věříte v nezdolnou sílu lidské vůle, která dokáže porazit cokoliv? V tom případě vás jistě zaujme článek z roku 1900, popisující smrtící test zda síla vůle dokáže porazit tyfus.


Kdo chce býti zdráv, bude zdráv.

Co zmůže pevná vůle, vzdorovati vlivům, jež naše zdraví ohroziti mohou, toho dokladem jsou nám někteří mužové nikoli snad silné konstrukce tělesné, kteří nákažlivým nemocím vzdorovali.

Tak německý básník Göthe měl nezlomnou vůli býti zdráv a připisoval této své vůli veliký vliv. Pravilť: »Jest neuvěřitelno, jak dovede duch k udržení těla přispěti ; nesmí se jen duch tělu poddati, t. j nemocný nesmí na mysli klesnouti.«

Jako Napoleon navštěvoval morem nemocné, aby dal příklad, jak má pevnou vůli čeliti mu, tak učinil i Göthe při vypuknutí epidemie tyfu ; nedbal varovných hlasů a pevnou vůlí před nákazou se zachoval.

Pevnou vůli považovati nutno za sílu. která celé tělo proniká a činí je vzdorným proti útokům choroboplodných zárodků. Strach ale seslabuje tělo naše a pak jest každému škůdci snadno je povaliti; vždyť třese se tělo strachem, krev obíhá nepravidelné a jest to tak, jako když v opevněném táboře panika zavládne.

To, čemu se říká náchylnosť k onemocnění, není z největší části než nedostatek pevné vůle a můžeme takovou pevnou vůli si vypěstovati přemáháním strachu, zvykáním si nedati se žádným dojmem opanovati, jenž by pravidelné výkony ústrojů našich porušil. Arciť lze dosáhnouti toho pouze rozumnou životosprávou, pohybem a otužováním.

Co zmůže duch, jenž strachu nezná, o tom svědčí tento případ: Jeden výtečný muž ruský napil se nevědomky vody, která mu nechutnala, otřásl se, zvěděv že voda jest nezdravá, zmocnil se ho strach o život a skutečně vypukl u něho tyfus, jehož zárodky voda chovala. V společnosti důstojníků byl případ ten přetřásán a tu prohlásil jeden z nich, že se nákazy nebojí a vsadil se, že vypije sklenici oné zkázonosné vody.

Skutečně přilili mu s jeho srozuměním do téže vody tekutinu od mrtvého pocházející a důstojník vše vypil, byl po celý den pozorován, aby nemohl vodu zvrátiti, a zůstal úplně zdráv, aniž nejmenší známky strachu projevil.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1900, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
29. srpna 2018


Diskuze k článku „Dokáže síla vůle překonat smrtící nemoc?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Obchod.Bejvávalo.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.