Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Budou konečně čisté silnice?
původně vyšlo: Epocha 1913, autor —a.

Znečištěné silnice netrápí jen dnešní řidiče, problém to byl už před sto lety. Článek z roku 1913 popisuje užitečné zařízení, které tento stav pomáhalo zlepšit.


Voltrův stroj na čištěni silnic.

Povrch silnic i sebe lépe udržovaných se za jarních a podzimních dešťů rozjezdí a povstalé tak bláto jest obtíží pro chodce i povozy.

Jelikož seškrabávání bláta ručně vyžaduje buď velmi dlouhého času nebo mnoha lidí, jichž na to není nikdy dostatek, jsou zřejmé výhody vhodného stroje, jenž by tuto práci konal přesně a levně. Účelu tomu úplně vyhovuje stroj Voltrův, jejž vyrábí firma Bönisch & Simm v Broumově, a jejž předvádí naše vyobrazení.

Stroje tyto se provádějí ve dvou velikostech, na šířku 2 a 2 5 m, váží as 600 kg a taženy jsou párem koní. Za hodinu seškrabou 15 km délky silnice a uloží bláto v podélné hromádce po jejím kraji. Škrabání se děje hřebenem sestávajícím z jednotlivých škrabáků 100 mm šířky přitlačovaných k zemi pružinami, takže zapadnou do všech prohlubin a je vyčistí.

Stroj Voltrův je zaveden s úspěchem u velkého počtu okresů v Čechách, na Moravě i v cizině.původ historického článku:
Epocha 1913, autor —a.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
19. dubna 2018Debata k článku 'Budou konečně čisté silnice?'

Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting, Aplus Hotel - levné ubytování v Praze

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.