Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Nejrychlejší osobní i válečné námořní lodě
původně vyšlo: Illustrovaný svět 1901, autor neuveden.

Zajímá vás, jak rychle se dokázaly plavit nejrychlejší osobní a válečné lodě na začátku minulého století? Seznámí vás s tím článek z roku 1901.


Nejrychlejší lodi světa.

Z obrovského moderního pokroku technického kořistí nejvíce dopravní prostředky — dráhy a parníky.

Rychlost jejich možno říci den ode dne úžasně stoupá bezmezným závoděním všech států. Tak ku př., kdežto ještě před několika lety bylo třeba na námořní cestu z Nového Yorku ve Spojených Státech severoamerických do anglického přístavu Plymouthu jedenáct dní, dnes vykoná tu cestu německý rychloparník »Deutschland« za pouhých 5 dní, 7 hodin a 15 minut, což se rovná rychlosti 23,36 uzlů čili 12 metrů za vteřinu, tedy 43 km. za hodinu. Loď ta má 208 m. šířky, 204 m. délky, 8,7 m. ponoru a stroje o 36.000 koňských silách.

Co se týče lodí válečných, hleděno k tomu, aby docíleno bylo rychlosti ještě větší. A tu jest to zase v první řadě mořevládná Anglie, jejíž drobné lodi válečné překonaly každý rekord.

Nejrychlejší lodí anglickou a vůbec nejrychlejší lodí celého světa jest drtič torpedových člunů »Zmije«, která docílila při zkoušce 36,8 uzlů čili téměř 19 m. za vteřinu, což se rovná 68 km. za hodinu. Loď ta jest však pouze 64 m. dlouhá a má 350 tun nákladu.původ historického článku:
Illustrovaný svět 1901, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
17. dubna 2018Debata k článku 'Nejrychlejší osobní i válečné námořní lodě'

Fotoarchiv
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting, Aplus Hotel - levné ubytování v Praze

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.