Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Nebezpečný azbest jako surovina pro výrobu železničních pražců?
původně vyšlo: Vynálezy a pokroky 1925, autor neuveden.

Jak zvýšit pohodlí při jízdě po železnici? Například pomocí pražců vyrobených z azbestu a cementu. Jejich výhody vám popíše článek z roku 1925.


Asbestonové pražce železniční.

Snaha, nahraditi dřevěné a železné pražce betonovými, není nová. Hledělo se k tomu použiti betonu ztuženého železem, ale výsledky nebyly uspokojující.

V Německu byl sestrojen zvláštní druh pražců, t. zv. pražce asbestonové, které se velmi dobře osvědčily a jež jsou zaváděny na tratích hlavních s čilou dopravou, jako je na př. trať Kolín n. R.—Bonn nebo Berlín—Frankfurt n. O. Hlavní těleso těchto pražců je ze železového betonu a v místě, kde má býti patka kolejnice, je v pražci hmota z asbestu a cementu.

Tato hmota se s ostatní hmotou pražce při hotovení dokonale spojí, neboť obě obsahují cement. Pražec lze pro upevnění kolejnice vrtati jako dřevo. Šrouby v pražci velmi dobře drží a trvanlivost pražců jest u porovnání s pražci dřevěnými neomezená.

Jízda na kolejnicích s tímto podkladem je velmi pružná a měkká.původ historického článku:
Vynálezy a pokroky 1925, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
12. dubna 2018Debata k článku 'Nebezpečný azbest jako surovina pro výrobu železničních pražců?'
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting, Aplus Hotel - levné ubytování v Praze

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.